ЕС ще се опита да възстанови баланса в икономическите си отношения с Китай по време на срещата на върха, планирана за края на юли в Пекин, изисквайки от азиатския гигант да улесни достъпа до местния пазар за европейски компании. Това заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде Франс прес.

Достъпът на европейските корпорации до китайски редкоземни елементи и подкрепата на Пекин за военните действия на Русия в Украйна също ще бъдат включени в дневния ред, добави председателят на ЕК в реч пред Европейския парламент в Страсбург.

Китай регистрира най-големия търговски излишък "в историята на човечеството", особено с Европейския съюз, като в същото време затруднява европейските компании да правят бизнес в Китай, обясни тя.

"За да може партньорството ни да продължи, се нуждаем от реално (търговско) балансиране, по-малко пазарни изкривявания, по-малко свръхкапацитет, изнасян от Китай, и справедлив и реципрочен достъп за европейските компании (до пазара в Китай)", заяви тя.

Пекин се стреми да подобри отношенията си с Европейския съюз след завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ на 20 януари, но в икономическите отношения между Пекин и Брюксел остават дълбоки противоречия, посочва АФП. 

Търговският дефицит между Китай и ЕС достигна 357 млрд. долара през 2024 година. 

"Китай не може да разчита на износа, за да решава вътрешните си икономически проблеми. Свръхкапацитетът трябва да бъде разрешен при източника (от Пекин), той не може просто да бъде изхвърлен на световните пазари", подчерта фон дер Лайен.

Председателят на ЕК ще пътува до Пекин заедно с Антонио Коща, председателя на Европейския съвет - институцията, която обединява държавните и правителствените ръководители на ЕС, за разговори с китайски официални лица. Срещата на върха, насрочена за 24 и 25 юли, ще отбележи 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Пекин и Брюксел.

Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща ще се опитат също така да облекчат въведените ограничения от Пекин върху износа на редкоземни елементи от Китай, които са от съществено значение за производството на широк кръг уреди и съоръжения - от мобилни телефони до електрически автомобили.

По данни на Международната агенция по енергията (МАЕ) Китай контролира почти две трети от световните редкоземни елементи, както и 92 на сто от произведените от тях продукти.

ЕС възнамерява също така да се опита да убеди Китай да се откаже от подкрепата за Русия във войната ѝ с Украйна - ситуация, определена от председателя на ЕК като "неприемлива".