Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, след като изпратените нови писма за митата от президента на САЩ Доналд Тръмп бяха възприети от участниците на пазара като заплаха за световния икономически растеж. Признаците за силно търсене на бензин в САЩ ограничиха загубите, предаде Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол тип Брент, който е референтен за Европа, се понижиха с 3 цента или 0,3 на сто до 70,16 долара за барел, пише БТА.
Котировките на американския лек суров петрол са надолу с 6 цента 0,4 на сто до 68,32 долара за барел.
Що се отнася до търсенето, несигурността на макрониво доведе до по-предпазлива среда за покупки, особено в Азия, заяви в бележка аналитичната група "Кплер" (Kpler), като същевременно отбеляза, че премиите за геополитически риск са намалели, благодарение на запазването на примирието между Израел и Иран.
Снощи Тръмп наложи мита върху вноса от Бразилия в размер на 50 на сто, след като публично влезе в противоречие с бразилския президент Луиз Инасио Лула да Силва.
Тръмп обяви също и ставки в размер на 50 на сто върху вноса на мед, полупроводници и фармацевтични продукти.
Оказвайки известна подкрепа на цените, запасите от суров петрол в САЩ се повишиха, докато запасите от бензин и дестилати спаднаха миналата седмица, съобщи снощи Агенцията за енергийна информация (EIA), допълвайки, че търсенето на бензин се е увеличило с 6 на сто до 9,2 милиона барела дневно миналата седмица.
Освен това има съмнение, че неотдавнашното увеличение на производствените квоти, обявено от ОПЕК+, ще доведе до реално увеличение на производството, тъй като някои членове на организацията вече надвишават квотите си, каза Тони Сикамор, пазарен анализатор в АйДжи (IG).
"А други (членове на ОПЕК+), като Русия, не са в състояние да постигнат целите си поради повредена петролна инфраструктура", допълни той.
Производителите на петрол от ОПЕК+ са готови да одобрят още едно голямо увеличение на производството си през септември, тъй като завършват както отмяната на доброволните съкращения на производството от осем членове на организацията, така и преминаването на Обединените арабски емирства (ОАЕ) към по-голяма квота за добив.