Илон Мъск заяви, че чатботът на неговия стартъп за изкуствен интелект "ексЕйАй" (xAI) ще се появи в автомобилите на "Тесла" (Tesla Inc.) дни след като ботът публикува антисемитско съдържание в платформата му в социалните мрежи, предаде Блумбърг и БТА. 

"Грок" (Grok) ще се появи в автомобилите на "Тесла" много скоро", написа днес Мъск в платформата "Екс" (X). "Най-късно следващата седмица", посочи той.

Главният изпълнителен директор на на "Тесла" коментира плана часове след като представи нова итерация на "Грок" чрез видео излъчване на живо. Мъск и членовете на неговия екип "ексЕйАй" (xAI) изтъкнаха подобрените гласови разговори и сравнителните тестове, показващи, че новата система за изкуствен интелект постига по-високи резултати от моделите на "ОупънЕйАй" (OpenAI) и други.

"ексЕйАй" представи "Грок 4" само ден след премахването на неподходящи публикации от чатбота в "Екс", включително антисемитски коментари и отговори на потребители. "След като се запознахме със съдържанието, "ексЕйАй" предприе действия за забрана на речта на омразата, преди "Грок" да публикува в "Екс", написа компанията.

Интеграцията в автомобилите на "Тесла" предполага разширяване на отношенията между производителя на електрически автомобили и "ексЕйАй", за което някои инвеститори на "Тесла" призоваха, тъй като продажбите ѝ се сринаха.

През юли миналата година Мъск попита потребителите на "Екс" дали "Тесла" трябва да инвестира 5 млрд. долара в "ексЕйАй", като написа, че провежда анкетата "само за да тества настроението" и призна, че Бордът на директорите и акционерите на автомобилния производител ще трябва да одобрят подобна сделка.

След като 68 на сто от потребителите, участвали в анкетата, гласуваха с "да", Мъск написа, че ще обсъди идеята с борда на "Тесла". "ексЕйАй" се сля с "Екс" в сделка, която според Мъск оценява стартъпа за изкуствен интелект на 80 млрд. долара, а компанията за социални мрежи - на 33 млрд. долара.

През април автомобилният производител оповести, че "ексЕйАй" е била източник на приходи през миналата година, като стартъпът е направил разходи за 198,3 млн. долара, свързани с търговски, консултантски и помощни споразумения с автомобилния производител. По-голямата част от този бизнес - 191 млн. долара - е свързана със закупуването от страна на "ексЕйАй" на батериите за съхранение на енергия на "Тесла", наречени "Мегапак" (Megapack).