Комисията по бюджет и финанси прие законопроект за ратифициране на Споразумението между Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на р. Дунав", България и Речна администрация за Долен Дунав - Галац, Румъния, за съвместно възлагане на обществени поръчки по проект "Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на р. Дунав - FAST Danube 2", внесен от Министерския съвет.

"За" гласуваха 14 депутати от комисията, "против" - трима, с "въздържал се" - също трима.

При представянето на законопроекта за ратификация заместник-министърът на транспорта и съобщенията Любен Нанов посочи, че съвместният проект за подобряване на корабоплаването по р. Дунав е подготвен в партньорство между България и Румъния и е подаден за финансиране по Механизма за свързване на Европа, сектор "Транспорт" 2021-2027 г., пише БТА. 

На 16 юли 2024 г. Европейската комисия одобрява проекта за изпълнение по Механизма за свързване на Европа и е подписано Споразумение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от 10 октомври 2024 г. между Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда, и Речна администрация за Долен Дунав -Галац и Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на р. Дунав". 

Одобреното финансиране на проекта е в размер на близо 230 млн. евро без ДДС. Предвижда се финансовите ангажименти на българската страна да са в размер 111,8 млн. евро, в т. ч. безвъзмездни средства в размер до 85 процента. 

По отношение на разпределението на предложените дейности като част от проекта румънската страна е координатор по проекта и има водеща роля при съвместно възлагане на три обществени поръчки - мониторинг на околната среда, проектиране и строителство, както и упражняване на строителен надзор.

Предвижда се всеки от партньорите по проекта самостоятелно да възложи изпълнението на мерките за публичност и финансов одит, за верификация на направените разходи по проекта за всяка от страните, респективно съгласно българското и румънското законодателство.