Кандидатът за член на Сметната палата Мария Илиева беше изслушана в Комисията по бюджет и финанси по време на днешното заседание на комисията. 

На 16 май Народното събрание избра Маргарита Николова и Силвия Къдрева за заместник-председатели на Сметната палата, а Даниела Милушева за неин член. Депутатите не избраха за член на Сметната палата номинираната Росина Киркова, което наложи откриване на нова процедура за избор, пише БТА. 

Мария Илиева има над 25 години професионален опит, от който повече от 15 години в областта на одита, финансовото управление и контрола, отбеляза председателят на Сметната палата Димитър Главчев при представянето на кандидатурата й. През последните четири години Илиева е одитор в търговско дружество. Води обучение в областта на одита и контрола, включително като лектор на Школата по публични финанси, Института на вътрешните одитори в България. Била е депутат в 44-тото Народно събрание.

При представянето на визията си за развитие на Сметната палата Мария Илиева каза, че като върховна одитна институция Сметната палата е гарант за правилното и законосъобразно разходване на публичните средства. Институцията прилага строги правила, които са стандартите на Международната организация на върховните одитни институции (ИНТОСАЙ), посочи тя.

Сметната палата е институция, която има история, в новата си история вече около 30 години, затова става въпрос за надграждане и развитие на институцията, отбеляза Илиева. В тази връзка тя посочи, че визията й е фокусирана в няколко области, сред които осигуряване качеството на одитната дейност като добави, че по този начин Сметната палата ще бъде гарант за доброто управление на публичните разходи. Илиева посочи, че това ще се постигне чрез нормативно съответствие на дейността и чрез създаване на обща методология, която съществува в Сметната палата, но предвид динамиката на времето, периодично би следвало да се преглежда и актуализира на база на оценка на риска и като се отчитат добрите одитни практики. 

Контролът на качеството на одитната дейност е изключително важен за осигуряване качеството на одитната работа, като освен текущият контрол на дейността е необходимо да се прилагат и показатели за оценка на изпълнението на дейността, посочи още Илиева. 

Тя отбеляза и важността на използване на информационните технологии в одита.

Киберсигурността, на която е обърнато внимание от Сметната палата, си остава предизвикателство на всички институции, отбеляза тя.

Непосредствено и задължително е професионалното развитие на одиторите, защото това е гаранцията за тяхната работа, каза още Илиева като добави, че споделя идеята освен да се извършват специализирани обучения на одиторите, да се извършва и вътрешен обмен на знания и опит в самите екипи, между дирекциите, между териториалните поделения. 

Кандидатът за член на Сметната палата смята още, че трябва да се прави анализ на често допускани грешки от разпоредителите с бюджет и да се търсят възможности за тяхното минимизиране. При одита на финансовите отчети се натрупва база данни за често повтарящи се грешки, които при подходяща методология и указания може би биха могли да се избегнат и това може да се случи в един постоянен диалог с Министерството на финансите в качеството му на методолог, посочи Илиева. 

Тя отбеляза и важността на публичността и прозрачността на дейността на Сметната палата, като припомни, че на страницата на палатата се публикуват всички одитни доклади. Тези доклади са с изключително голям обем и това би затруднило запознаването на по-широка аудитория, затова може би трябва да се помисли за някаква форма на визуализация на определени по-важни неща от самите доклади, без това да изключва публикуването на пълния обем на одитните доклади, което е изискване по закон и по стандарт, обясни Илиева.