Часове след като американският президент Доналд Тръмп изненадващо обяви, че ще наложи 50-процентови мита за вноса от Бразилия, бразилският реал разширява срива си и поевтинява с 2,8 на сто до 5,6047 реала за долар, което е най-ниската му стойност от над месец насам, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Местната валута последва разпродажбата на други бразилски активи, след като президентът на САЩ обложи с 50 на сто бразилския внос. Тръмп се позова на "лова на вещици" на бразилския Върховен съд срещу бившия президент Жаир Болсонаро, който в момента е преследван за опит за преврат, въпреки че САЩ имат стабилен търговски излишък с Бразилия.
Мярката представлява агресивно увеличение спрямо предишното ниво на митата от 10 на сто, оказвайки натиск върху перспективите за приток на чуждестранна валута от втория по големина търговски партньор на Бразилия и възпрепятствайки приходите и инвестициите в ключови експортни отрасли - енергетика, желязо, стомана, машини, соя, мебелна индустрия и самолети и части за тях.
От началото на тази година бразилската валута поскъпна с над 12 на сто на фона на слабостта на щатския долар, след като фискалните опасения накараха Централната банка на Бразилия да повиши основния си лихвен процент до 15 на сто - един от най-високите реални лихвени проценти в световен мащаб. Централната банка трябваше да задържи непроменен лихвения процент, тъй като инфлацията през юни се задържа над целевото равнище от 5,35 на сто.
"Бразилия всъщност е една от малкото страни с търговски дефицит със САЩ", казва Майкъл Пфистер, валутен анализатор в "Комерцбанк" (Commerzbank). "Това е притеснително не само за бразилския реал, но и за щатския долар, не можеш да си сигурен коя страна може да е следващата", каза той.
КАКВИ ЩЕ СА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ МИТАТА?
Новият фокус на Тръмп върху Бразилия може да повлияе на иначе положителната година за местните активи, които поскъпнаха заедно с тези на развиващите се пазари, тъй като инвеститорите се отдръпнаха от долара, посочва Блумбърг. Митата са много по-високи от тези, които пазарите бяха предвидили - първоначално на страната беше определено базовата ставка от 10 на сто. Сегашната промяна може да повлияе негативно на вече забавящата се икономика на страната.
Засега не е ясно как двете страни могат да преговарят. САЩ вече имат търговски излишък с Бразилия. И вместо търговския акцент, който се наблюдава в други изявления, отправени към търговските партньори, в писмото на Тръмп се прави пряка връзка с политиката, като се казва, че той прави промяната "отчасти поради коварните атаки на Бразилия срещу свободните избори и основните права на свобода на словото на американците".
Въпреки че Луис Инасио Лула да Силва отвърна на удара, заявявайки, че нацията няма да бъде "поучавана" от никого, бразилският президент таи много малка надежда да избегне митата, твърдят множество близки до него хора. Това е така, защото исканията на Тръмп са свързани с правни въпроси, които той няма правомощия да изпълни - вероятно това подготвя труден процес на преговори, който предстои, оставяйки пазарите в напрежение.
САЩ са вторият по големина търговски партньор на Бразилия, отстъпвайки само на Китай, и подобна висока ставка би могла да нанесе значителни щети на някои от отраслите на южноамериканската страна.
"Стоманените изделия, транспортното оборудване (основно самолети и части за тях), специализираните машини (като например оборудване за строителство) и неметалните минерали представляват значителна част от бразилския износ за САЩ", казва пред Блумбърг Фелипе Арслан, главен изпълнителен директор на "Морада Кепитъл" (Morada Capital).
Освен за икономическите последици анализаторите изразяват загриженост и относно политическите последици от митата. САЩ и Бразилия са исторически партньори, които отдавна се радват на силни отношения, дори когато са ръководени от президенти с идеологически различия - динамика, която изявлението на Тръмп заплашва да изложи на риск.
Тръмп обяви новото мито няколко дни, след като заплаши да наложи допълнителни мита на членовете на БРИКС, обединяващ държави с развиващи се икономики, заради предполагаемата му "антиамериканска политика". Лидерите на БРИКС, чийто домакин беше президентът Лула да Силва в Рио де Жанейро тази седмица, разкритикуваха в официалната си декларация политиките на изкривяване на търговията с мита и военните удари по Иран. Това ги постави в противоречие с Тръмп, въпреки че избегнаха пряката критика към САЩ.
След като през първите месеци от мандата си не споменаваше почти нищо за Бразилия, в понеделник Тръмп защити словесно Болсонаро, обвинявайки южноамериканската държава в политическо преследване на бившия президент.
В писмото си Тръмп отново призовава бразилските власти да оттеглят обвиненията срещу Болсонаро във връзка с предполагаемия опит за преврат.
"Този процес не трябва да се провежда. Това е лов на вещици, който трябва да бъде прекратен НЕЗАБАВНО!" написа Тръмп.
Тръмп също така нареди на търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър да започне проверка на Бразилия по раздел 301, позовавайки се на според него "непрекъснатите атаки на страната срещу дейностите на американските компании в областта на цифровата търговия".
Подобна проверка, която се използва за разследване на потенциално нелоялни търговски практики, може да доведе до допълнителни санкции от страна на САЩ срещу Бразилия.
В понеделник Лула да Силва отправи критики към Тръмп в края на срещата на върха на БРИКС, като му каза "да си гледа работата" и го нарече "безотговорен за заплахите за мита в социалните медии". Той също така призова световните лидери да намерят начини да намалят зависимостта на международната търговия от долара.
Бразилия е необичайна "мишена" за Тръмп, тъй като има дефицит в търговията със САЩ, докато почти всички останали страни, които американският президент критикува, имат излишъци. Според официалната американска статистика през 2024 г. Бразилия е внесла американски продукти на стойност около 44 млрд. долара, докато вносът на САЩ от Бразилия е бил за около 42 млрд. долара.
Бразилия се нарежда сред 20-те най-големи търговски партньори на САЩ. От останалите седем държави, цитирани в съобщенията на Тръмп от сряда, само Филипините - които миналата година са изпратили стоки за САЩ на стойност около 14,1 млрд. долара - попадат в топ 50.
Вносът от останалите шест държави, взети заедно, възлиза на по-малко от 15 млрд. долара през миналата година, като на Ирак - износител на суров петрол - се пада около половината от тази сума.
Тъй като САЩ произвеждат най-малко количество говеждо месо от 50-те години на миналия век насам, месопреработвателите разчитат на повече доставки от страни като Бразилия. През 2024 г. в САЩ е внесено говеждо месо от Бразилия на стойност около 1,4 млрд. долара, като доставките, осъществени през първите пет месеца на 2025 г., също надхвърлят тези за същия период на 2024 г.
И макар че Бразилия и САЩ се конкурират на някои селскостопански пазари, южноамериканската страна произвежда и тропически продукти като кафе и какао, които не могат да бъдат отглеждани в континенталната част на САЩ.
По данни на американското министерство на земеделието през миналата година САЩ са внесли кафе от Бразилия на стойност близо 2 млрд. долара.