България обаче я чака по-труден етап с влизане в еврозоната - повишаване на жизнения стандарт до средноевропейския
Първият ефект от еврото вече е факт. Две от водещите международни кредитни агенции – Standard & Poor’s и Fitch Ratings, повишиха рейтинга на България до “BBB+” cъc cтaбилнa пepcпeктивa. С това страната ни достига най-високата степен в инвестиционните рейтинги от средния клас.
Рейтинг “BBB+” означава по-ниски разходи за държавно финансиране и по-голямо доверие на инвеститорите.
Основният мотив за повишението и при двете агенции е официалното одобрение на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г., съобщиха от финансовото министерство в петък.
Прогнозата е, че икономиката ще нарасне с 2,4% в реално изражение през 2025 г. и средно с 2,8% до 2028 г. Частното потребление ще бъде основният двигател на растежа, подкрепено от високия ръст на реалните заплати поради затегнатия пазар на труда, добавят от ведомството. А българските банки ще имат достъп до ликвидните улеснения на ЕЦБ.
В анализ на The Investment Institute by UniCredit пък се посочва, че след приемането на еврото България се насочва към следващия етап от икономическото сближаване – повишаване на жизнения стандарт до средноевропейски нива. Той щял да е по-труден и ще изисква последователни структурни реформи. Поради това подобряването на институционалната среда, фискалната дисциплина и борбата с неравенствата са критични за устойчив успех.
От аналитичната разработка става ясно още, че реформите, които предстоят за нашата страна, са по-трудни от осъществените досега. Те са в няколко насоки - адаптация към климатичните и технологични предизвикателства, намаляване на корупцията и укриването на данъци, подобряване на образованието, инфраструктурата и институциите, засилване на социалната кохезия и борбата с неравенството, което остава най-високото в ЕС според коефициента на Джини.