Между 2015 и 2024 г. Нидерландия е станала по-зависима от петрола и природния газ от САЩ, за да задоволи енергийните си нужди, пише БТА.
През 2024 г. страната е задоволила 24 на сто от общите си енергийни нужди чрез внос от САЩ. В същото време зависимостта на страната от Русия през последните години е намаляла, като през 2024 г. е руските доставки са задоволили по-малко от 3 процента от енергийните нужди на Нидерландия. През същата година Нидерландия е била зависима като цяло от вноса на енергия за 78 процента от нуждите си. Това съобщава Статистическата служба на Нидерландия въз основа на най-новите си данни.
Европейският съюз като цяло също е станал по-зависим от САЩ и по-малко зависим от Русия по отношение на енергията.
Енергийната зависимост на Нидерландия от други страни се е увеличила постепенно от 70 процента на 78 процента между 2015 и 2024 г. Останалите 22 на сто от енергийните доставки се осигуряват местни производители. Това увеличение се дължи главно на постепенното намаляване на добива на природен газ от газовото находище в Гронинген от 2014 г. насам. Единствено увеличеното производство на възобновяема енергия е ограничило растежа на енергийната зависимост на страната от доставки от чужбина, посочват от статистическата служба.
Вносът на руска енергия в Нидерландия е спаднал рязко след нахлуването на Русия в Украйна, от 21 на сто през 2021 г. до 3 на сто през 2024 г. За сметка на това енергийната зависимост на страната от САЩ се е увеличила от 3 на сто през 2015 г. до 24 на сто през 2024 г. Енергийната зависимост от Норвегия е била по-стабилна, като през същия период е била около 15 на сто.
Повече суров петрол, внесен от САЩ
През 2024 г. 39 на сто от цялата енергия, консумирана в Нидерландия, е била от суров петрол, внесен от други страни. Вносът на суров петрол от Съединените щати расте от 2015 г. насам. Това увеличение съвпада с ръст в производството и износа на петрол от САЩ.
Спадът в вноса на петрол от Русия се наблюдава главно през 2022 и 2023 г. Вносът на петрол от други страни се увеличава през 2024 г., като най-голям е вносът от САЩ, Норвегия и Обединеното кралство. Нидерландия става по-зависима и от Казахстан, Бразилия и Гвиана в резултат на увеличения внос на суров петрол от тези страни.
Зависимост от САЩ главно за природен газ
Между 2015 и 2024 г. Нидерландия става все по-зависима от природен газ от чужбина, като най-голямото увеличение се наблюдава преди 2020 г. През 2024 г. енергийната зависимост на Нидерландия от природен газ от САЩ е 11 на сто. Добивът на природен газ в САЩ се е увеличил през последните години, както и производството на суров петрол.
Природният газ от Норвегия също съставлява голяма част от общото енергийно снабдяване на Нидерландия, а именно 10 процента. Вносът на природен газ от САЩ се състои изцяло от втечнен природен газ (ВПГ), докато вносът на природен газ от Норвегия е предимно в газообразна форма.
Вносът на природен газ от Русия е спаднал рязко между 2021 и 2023 г.: от 7 на сто от общото енергийно снабдяване до 1 процент. През 2024 г. е отбелязан лек ръст, като вносът се състои почти изцяло от втечнен природен газ.
ЕС също е по-малко зависим от Русия за енергията си
Европейският съюз като цяло също е станал по-малко зависим от Русия за задоволяване на енергийните си нужди. През 2021 г. Русия е задоволявала 19 процента от енергийните нужди на ЕС, но през 2023 г. този дял е спаднал до 3 на сто. През 2023 г. страната, от която ЕС е бил най-зависим за задоволяване на енергийните си нужди, е била Норвегия, а не Русия, както е било по-рано. В същото време енергийната зависимост на ЕС от Съединените щати се е увеличила значително, от 1 процент през 2015 г. до 9 процента през 2023 г. От 2020 г. енергията, внасяна от Обединеното кралство, също се отчита в енергийната зависимост на ЕС, тъй като това е годината, в която Обединеното кралство напусна Европейския съюз.
Общата зависимост от енергия от източници извън ЕС остава като цяло постоянна между 2015 и 2023 г. и е 56 процента през 2023 г. Другите страни, от които ЕС е зависел за доставките си на енергия през 2023 г., са Алжир (главно за природен газ) и Казахстан (главно за суров петрол), както и Нигерия, Либия, Ирак и Саудитска Арабия, които остават важни за вноса на петрол. Като цяло, вносът на енергия в ЕС идва от по-широк кръг страни, отколкото вносът на енергия в Нидерландия, заключава публикацията.