Има три въпроса, по които добре да помислите, преди да се втурнете към по-висока длъжност
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Омръзна ви да тъпчете на тази длъжност, искате повишение, напълно го заслужавате и сте напълно готови за него. Решили сте - ще идете да говорите с шефа.
Поздравления за самочувствието, то е важен фактор, за да се изкачите в йерархията. Само че върху развитието на кариерата ви влияят фактори, много от които не са под ваш контрол. И колкото по-нагоре по корпоративната стълба стигате, толкова повече стават. Та преди да идете да говорите с шефа, трябва внимателно да ги разгледате. От това зависи стратегията, която ви е нужна, за да получите повишение.
Според Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата "Умното мислене", три са основните въпроси, по които да разсъждавате.
Първият е дали във фирмата, в която работите, има подходяща по-висока позиция. Вторият е дали тя е точно такава, каквато искате да заемете. Третият е дали сте подготвени за по-сложни отговорности.
Трябва да получите възможно най-много информация по трите въпроса и тогава да си дадете честни отговори на тях. Често хората имат притеснения дали са професионално подготвени за по-висока длъжност. А като размислят, разбират, че всъщност не я искат, защото ще им донесе пари и власт, но ще промени целия им живот към по-лошо със стрес и липса на свободно време.
Тука има, тука нема
Глупаво е да идете да говорите с шефа ей така, по принцип, че искате повишение и се надявате то да ви бъде предложено, когато се отвори възможност. Вярно е, че специалистите по кариерно развитие съветват да заявите желание за по-висока длъжност - мениджърът не може да чете мисли. Само че това е по-валидно в началото на кариерата и на по-ниските нива в йерархията.
Колкото по-надолу сте, толкова повече позиции има за вас. "Първите повишения отразяват способността ви да изпълнявате ролята си с по-малко надзор и да поемате допълнителна отговорност в сравнение с позицията, на която сте. Не след дълго обаче повишенията включват или надзор на цял проект, или ръководство на хора. В този момент има по-малко потенциални налични роли, отколкото когато повишението включва повече техническа експертиза. След като поемете по този път на управление на хора, броят на потенциалните позиции над тази, която имате, намалява. В крайна сметка може да стигнете до момент, в който може да сте напълно квалифицирани за бъдеща роля, но да няма свободна позиция", обяснява Арт Маркман.
Ако установите, че така се получава във фирмата, в която работите, по-умно е да не ходите да говорите с шефа за невъзможно повишение, а да се огледате за място в друга фирма. Трябва ви съвсем различна стратегия за кариерата. Разговор със сегашния мениджър само ще попречи, защото ако професионалното ви самочувствие е наистина с покритие, той може да ви предложи нещо повече на сегашната длъжност. Примерно т.нар. сухо повишение - повече отговорности без повече пари. Или пък по-висока заплата. И след това ще ви е неудобно да напуснете, макар да сте намерили подходяща по-висока длъжност навън.
Няма ли "не искам"
Не е далновидно да искате повишение, без да сте изучили какво представлява следващата роля. Тя може да звучи привлекателно на теория, но запитайте се и дали ще сте доволни от този тип работа на практика, подчертава когнитивният психолог.
Когато повишението е свързано с управление на хора, ще се захванете с нещо много по-различно от индивидуалните експертни дейности, с които досега сте се занимавали. Честно си отговорете ще сте доволни ли от роля, в която управлявате други хора.
"С издигането ви работата се променя - от тактики за постигане на конкретни цели до формулиране на стратегии. Тази работата е вълнуваща, но и стресираща. Тя и личният живот трябва да бъдат интегрирани. Ако новата роля изисква повече ангажираност и по-различно работно време, помислете дали вашият начин на живот и лични отговорности ще понесат тези промени", казва Арт Маркман.
Искреността пред себе си ще ви помогне да определите тактиката си в момента. Може да имате друг приоритет - повече време и сили за семейството, да речем - и отговорът да е "не искам сега повишение".
Всичко мога, всичко знам
След отговорите на първите два въпроса стигате до третия - квалифицирани ли сте за следваща роля.
"Когато наближавате повишение, никога не сте напълно готови. Винаги има много неща за учене. Въпреки това можете много да свършите, за да се подготвите, в това число да преминете през технически или лидерски курсове за следващ набор от умения", препоръчва експертът.
Той добавя, че трябва да развивате и социалната си мрежа - т.е. да контактувате с полезни хора, за да сте готови да се захванете с работа, когато се отвори възможност за повишение.
- Как да култивирате самосъзнание
Никак не е странно и да сте от хората, които не искат повишение в йерархията. Това не означава, че нямате амбиции за професионално развитие и по-големи доходи, а че ги търсите, без да заемате по-висока длъжност.
Много е важно да сте наясно със себе си, за да имате правилна стратегия за кариерата си. Култивирайте самосъзнание, наблягат специалистите.
"Разбирането на вашите силни и слаби страни е в основата на израстването ви. Отделяйте 10 минути всяка седмица, за да разсъждавате върху последните предизвикателства. Какви силни страни използвахте? Къде можете да се подобрите? Използвайте тази информация, за да ръководите действията си. Освен това преценете как се чувствате в края на всеки ден в продължение на една седмица. Отбележете кои работни функции сте изпълнявали, когато сте чувствали, че се представяте отлично и когато сте се чувствали най-стресирани. Това ще ви помогне да определите най-добрите позиции и функции за себе си", уверява Хедър Йънгър, директор на консултантска компания за кариерно развитие.
- Внимавайте за менте
В много компании се прилага особен вид повишение - възлагат се на служител нова роля и още отговорности за неопределено време без промяна на длъжността, официално по-висока позиция, допълнително възнаграждение и дори признание. Ръководството разчита той да е доволен, че е "издигнат".
Отвън изглежда ефектно, но може да е вредно за кариерата ви, така че добре помислете дали да се оставите по този начин да запълват с вас някаква празнина. Преценете дали "сухото повишение", както го нарича "Харвард Бизнес Ревю", може да се определи като хоризонтално придвижване - т.е. правите неща, които помагат да се развиете и след това да се издигнете вертикално на по-висока длъжност.
При всички положения трябва да изясните с мениджъра за колко време е това "сухо повишение" и какви са преспективите ви после. Много често шефовете нямат конкретен план за подчинения, когото уж са "издигнали".
Според "Харвард Бизнес Ревю" тези "сухи повишения" са класически пример за безсмислени практики - компаниите спестяват пари от увеличение на заплати, но губят много повече от текучество на неудовлетворени служители.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Разчитате властовата динамика в екипа - печелите професионален успех
3 типа фрази, които да задраскате от деловия си речник
Какво е харизмата и можете ли да я научите
Първото впечатление се създава само за 2 секунди общуване
Японският метод 5С вдига 8 пъти професионалната продуктивност
Правило в преговорите за по-висока заплата: Докато не ви кажат "не", искате малко
5 стратегии помагат за овладяване на конфликти
Тримата най-ценни колеги за професионалния ви успех
Как да разпознаете колега от опасния тип "тъмен емпат"
Техники да се справяте, ако шефът ви е маниак на тема контрол
Шансове и капани да работите с шеф визионер
Законът за принудителната ефективност на работа
Какво е мобинг и как разрушава професионалното благополучие