Учени регистрираха най-голямото сливане на черни дупки в космоса, съобщава британският в. „Гардиън", цитиран от БТА.

Изследователите са част от международния екип по проекта Лазерно-интерферометрична гравитационно-вълнова обсерватория (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory – LIGO). Те са засекли най-голямото в историята сливане на черни дупки на разстояние около 10 милиарда светлинни години от Земята.

„Това са най-мощните събития, които можем да наблюдаваме във Вселената, но когато сигналите достигат Земята, те се оказват най-слабите, които ние, учените, можем да измерим", казва пред изданието Марк Ханъм, директор на Института за гравитационни изследвания към Кардифския университет и участник в проекта.

Сливането е било регистрирано благодарение на свръхчувствителните детектори за гравитационни вълни. По думите на Ханъм двете черни дупки са били най-масивните сред надеждно наблюдаваните досега подобни обекти: едната е била около 103 пъти по-масивна от Слънцето, а другата – 137 пъти. Дълго време двете дупки са се въртели една около друга със скорост, приблизително 400 хиляди пъти по-голяма от въртенето на Земята около Слънцето – теоретично близо до максималната скорост за такива обекти.

Според учените толкова голямата маса и необичайните параметри се обясняват с факта, че тези черни дупки вероятно са възникнали при предишни сливания на по-малки черни дупки.

Марк Ханъм посочва, че с развитието на технологиите в бъдеще се очаква регистрирането и на още по-големи сливания. До 90-те години на миналия век черните дупки можеха да се наблюдават само чрез измерване на параметрите на електромагнитното излъчване. С появата на технологиите за регистриране на гравитационни вълни възможностите на учените значително се разшириха. Въвеждането на ново оборудване през следващите 10–15 години в световните обсерватории, според Ханъм, „може да ни поднесе изненади, които днес не можем да си представим".

Проектът LIGO стартира през 1992 г. Международната общност на обсерваторията обединява около 40 научноизследователски института и около 1500 учени от повече от 20 държави, сред които САЩ, Великобритания, Русия, Германия, Канада, Израел, Китай, Индия и Бразилия. Основната му цел е експерименталното откриване на гравитационни вълни от космически произход.