Вдигат и размера на санкциите - сега са между 400 и 5000 лева
Периодът, в който търговците ще могат да бъдат глобявани за необосновано повишаване на цените при преминаването към еврото, ще бъде удължен с почти една година – от началото на двойното обозначаване на цените от 8 август 2025 г. до края на 2026 г. Това е сред основните мерки, които правителството ще предложи с предстоящи промени в Закона за въвеждане на еврото.
В момента санкциите за нарушения при обозначаване на цените и опити за надуването им без основание се движат между 400 и 5000 лева. Те са предвидени да действат само за краткия период на двойно обращение – от 1 до 31 януари 2026 г., но кабинетът смята, че защитата на хората трябва да обхване много по-дълъг срок.
В интерес на потребителите е
този период да започне по-рано и да продължи по-дълго,
заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола по въвеждането на еврото, свикано в понеделник от премиера Росен Желязков.
Промените в закона ще бъдат внесени до седем дни и включват още завишаване на глобите и разширяване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Санкциите трябва да бъдат по-високи, за да имат възпиращ ефект върху недобросъвестни търговци, които възнамеряват да печелят от ситуацията, каза още Петкова.
Сред другите важни предложения е въвеждането на ясни правила за обозначаването на цените. Проверките до момента показват, че има случаи на подвеждащо етикетиране с объркващи размери на шрифта или неправилно посочени стойности в лева и евро. Затова
ще се въведат изисквания за еднакъв и ясен шрифт, цветово разграничение и видимост на цените.
Контролните правомощия на КЗП също ще бъдат разширени. Инспекторите ще имат възможност да реагират и налагат санкции през целия период на действие на закона – не само за неправилно етикетиране, но и при опити за необосновано покачване на цените на стоки и услуги.
Целта на всичко това е защита на потребителите - те да могат да преминат през процеса на въвеждане на еврото спокойно и без да бъдат ощетени, подчерта Петкова.
Както “24 часа” вече писа, 15-те стоки от първа необходимост, които държавата подложи на масов контрол, трудно може да се каже, че са спекулативно поскъпнали, или поне не всички. Това показва справка за действителните цени на тези стоки, която бе предоставена от НСИ. Справката съдържа стойностите на 15-те стоки за всеки месец от февруари, когато правителството поиска от ЕК и ЕЦБ извънреден конвергентен доклад, до май. Данните за юни ще излязат във вторник.
Движенията на цените им от февруари досега са общо взето много малки
Единствено за киселото мляко с 2% масленост може да се каже, че видимо поскъпва. Сега то е с 3,64% по-скъпо, отколкото през февруари, а такъв процент при храните е по-скоро годишно нарастване, а не само за няколко месеца.
Свинското месо е друга стока, за която може да има подозрение за надуване на цената, само че трудно може да се установи къде точно се прави това – при производителя, при търговеца на едро или в магазина.
Например пресните свински котлети са поскъпнали с 4,6% от февруари досега, като през април обаче е имало понижение. При много по-продавания свински врат без кост ръстът за същия период е 2%.
За оправдание на търговците на дребно може да послужи фактът, че свинското поскъпва и на едро през последните месеци с между 2 и 4%, а на годишна база – с 11%.