Ролята на еврото в днешната глобална среда трябва и ще расте на фона на събитията около щатския долар, които променят международната монетарна обстановка. Това посочва управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за Блумбърг.

"В днешната глобална среда събитията около долара неизбежно променят международния монетарен пейзаж", казва Радев. "Ролята на еврото трябва и ще расте. По-уместният въпрос е дали ще бъдат създадени необходимите условия – институционално и политически – за да се подкрепи тази еволюция в по-широката рамка на политиката на еврозоната", посочва той.

По думите на Радев, който ще стане част от Управителния съвет на Европейската централна банка от 1 януари догодина, ЕЦБ трябва да следи политическите събития по-внимателно, отколкото е било необходимо в миналото, тъй като политиката все по-често се превръща в източник на несигурност, нестабилност и системен риск.

"Това е нещо, което централните банки трябва да вземат предвид в своите оценки. Политическите развития, както вътрешни, така и глобални, сега са част от рисковата среда, в която работим", казва Радев.

Относно решенията на ЕЦБ, свързани с паричната политика Радев посочва, че не очаква резки промени, добавяйки, че корекциите в лихвените проценти занапред трябва да взимат предвид както глобалният контекст, така и баланса на рисковете, включително тези, свързани с търговията и геополитическите развития.

Попитан дали се чувства по-близо до "ястребовия" или "гълъбовия" лагер в Управителния съвет на ЕЦБ, Радев, който ще присъства на заседанията като наблюдател от септември, каза, че "никога не е отговарял директно на този въпрос" и няма да го направи сега. Управителят на БНБ заявява, че позицията му, базирана на дългогодишния му опит в паричната и фискалната политика, е последователна.

"Тази перспектива неизбежно води до консервативна позиция – здраво основана на стриктно тълкуване на мандата на централната банка", казва той.

По думите на Радев, опитът му с плановата икономика, практикувана у нас в годините преди 1989 година, показва как не трябва да се провежда фискална и парична политика.

"Имам пряк опит с това как се провеждаха фискалната и паричната политика при централно планираната система", каза той. "По-точно, разбирам как не трябва да се провеждат подобни политики. Този опит има трайна стойност – предимно като ориентир за това какво да се избягва", посочва Димитър Радев.