С промените, с които в Кодекса за застраховането се въвежда системата "бонус-малус" по отношение на задължителната застраховка Гражданска отговорност на второчетене се заеха минути преди 22 часа тази вечер депутатите в пленарната зала. По-рано през деня те гласуваха да работят до изчерпването на днешния дневен ред, който включва още избирането на нов член на Сметната палата.
Системата "бонус-малус" при сключването на автомобилните застраховки "Каско" бе дебатирана дълги години и също щеше да стане задължителна част от кодекса, но в крайна сметка не бе приета. При нея водачите със сключено "Каско" щяха да плащат по-високи премии в зависимост от това какви нарушения са правили и съответно какви обезщетения са получавали през предходната година за нанесени по колите им щети. В крайна сметка застрахователните компании си въведоха свои системи за изчисляване на премиите, които по същество представляват "бонус-малус", без това да е изрично посочено в кодекса или в договорите им.
В сегашните промени, с които депутатите се заемат тази вечер, се предвижда премиите за Гражданската отговорност да се коригират всяка следваща година в зависимост от предявените към водача претенции, които са били покрити от застрахователя.
Освен това се актуализират размерите на минималните застрахователни суми по задължителна застрахова "Гражданска отговорност" на автомобилистите.
Въвежда се хармонизиран механизъм на ниво ЕС за гарантиране вземанията на увредените лица в случаи на неплатежоспособност на застраховател по задължителна застраховка "Гражданска отговорност". Отстраняват се пропуски при транспонирането на Директива (ЕС) 2016/97 относно разпространението на застрахователни продукти.
Съгласно стартирана от ЕК процедура за нарушение срещу България се отменят разпоредби, които са в противоречие на директивата, тъй като определят тавани на обезщетенията за увредените лица за понесени неимуществени вреди, които са по-ниски от минимланите суми по директивата.