САЩ и ЕС сключиха търговско споразумение, считано за най-голямото в историята, след преговори в Шотландия.
То прилича повече на рамково споразумение, отколкото на пълно търговско, а подробностите все още не са ясни.
Но цифрите, обявени от президента Доналд Тръмп и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, дават представа кои сектори биха могли да са най-силно засегнати или да спечелят най-много.
След като обеща нови търговски споразумения с десетки страни, Тръмп току-що сключи най-голямото от тях.
Според първоначалната оценка на Capital Economics това може да доведе до свиване на БВП с около 0,5% на ЕС.
Съединените щати ще спечелят десетки милиарди долари от вносни мита.
Но бляскавите заглавия за Тръмп може да не траят дълго, ако предстоящите икономически данни, които ще излязат по-късно тази седмица, разкрият, че неговите радикални реформи всъщност вредят на икономиката, информира Би Би Си.
Данните за инфлацията, заетостта, растежа и потребителското доверие ще дадат по-ясна представа за това дали митата на Тръмп носят полза или вреда.
Обикновените американски потребители вече усещат натиска от нарастващите разходи за живот, а новото търговско споразумение може допълнително да утежни положението им, тъй като се очаква да доведе до поскъпване на стоки, внасяни от Европейския съюз.
Въпреки че 15-процентното мито не е най-високото възможно, то все пак е значително по-високо от това преди Тръмп отново да поеме властта.
Митата представляват данъци върху внасяни продукти и обикновено се изчисляват като процент от стойността им. Например, за стока от ЕС, струваща 100 долара, 15% мито означава допълнителни 15 долара, което повишава цената за вносителя до 115 долара.
Тези разходи се покриват от фирмите, които внасят продуктите, но в повечето случаи прехвърлят част или цялата допълнителна стойност на клиентите.
Облагодетелствани от сделката са и фондовите пазари в Азия и Европа. Те отбелязаха ръст в понеделник, след като се появиха новини за споразумението.
Съгласно него, САЩ ще наложат 15% мито върху стоките, внасяни от ЕС. Макар тази ставка да е значителна, тя е по-ниска отколкото би могла да бъде и поне дава сигурност на инвеститорите.
Споразумението е „ясно благоприятно за пазара и би трябвало да даде допълнителен потенциал за поскъпване на еврото", заяви пред AFP Крис Уестън от австралийския брокер Pepperstone.
Страните в ЕС приемат различно сделката със САЩ. Тя ще трябва да бъде одобрена от всички 27 членки на ЕС, всяка от които има различни интереси и степен на зависимост от износа на стоки за САЩ.
Френският премиер Франсоа Байру коментира: „Това е мрачен ден, когато съюз от свободни народи, обединили се, за да утвърдят общите си ценности и да защитят общите си интереси, се примирява с подчинението."
Към него се присъединиха поне двама други френски министри, както и унгарският лидер Виктор Орбан, който заяви, че Тръмп „е изял Фон дер Лайен за закуска".
Облагодетелствана е и енергетиката на Съединените щати, като Тръмп заяви, че ЕС ще закупи енергия от САЩ на стойност 750 млрд. долара (558 млрд. паунда, 638 млрд. евро), в допълнение към увеличаването на общите инвестиции в САЩ с 600 млрд. долара.
„Ще заменим руския газ и петрол със значителни покупки на американски втечнен природен газ (LNG), петрол и ядрени горива", заяви Фон дер Лайен.
Това ще задълбочи връзките между европейската енергийна сигурност и САЩ в момент, в който ЕС се отклонява от вноса на руски газ след пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Очаква се споразумението да окаже благоприятен ефект върху авиационната индустрия в ЕС и САЩ.
Фон дер Лайен заяви, че някои „стратегически продукти" няма да подлежат на мита, включително самолети и части за самолети, определени химикали и някои селскостопански продукти.
Това означава, че фирмите, произвеждащи компоненти за самолети, ще имат безпроблемна търговия между огромните търговски блокове.
Тя добави, че ЕС все още се надява да сключи повече споразумения, по-специално за вина и спиртни напитки, в следващите дни.