Трябва пак да се ходи до КАТ

151 163 броя превозни средства в България са със служебно прекратена регистрация. Законът за движение по пътищата предвиди, че регистрацията автоматично се прекратява, ако нямат сключена “Гражданска отговорност”. Но според Кодекса за застраховането, който действа от 2016 г. регистрацията служебно трябва да се възстанови, когато платят полиците.

Оказва се обаче, че дори и да имат застраховка, собствениците трябва лично да отидат до КАТ и да подновят регистрацията си. Това стана ясно на заседание на икономическата комсиия в парламента в сряда. Т.е обещаната автоматична регистрация не е факт, а само дерегистрацията. Тихомир Тодоров от “Пътна полиция” обясни, че причината е в двустранната система за информация между МВР и Гаранционния фонд, която още обменяла данни само едностранно. МВР служебно трябва да върне регистрацията след подновяване на застраховката.

От писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова до Мартин Димитров от Реформаторския блок става ясно, че 152 163 коли са с прекратена регистрация, защото нямат "Гражданска отговорност". На заседанието на комисията пък съобщиха, че 1000 души са подновили сами регистрацията си с ходене до КАТ. 

От Асоциацията на българските застрахователи съобщиха, че 76% от мотористите карат без задължителната полица.

"Не може 76% от моторите да нямат застраховка, ако работеше вече автоматичната дерегистрация и автоматичната регистрация, би трябвало този процент да намалее. Това е в интерес и защита на Гаранционния фонд, където се генерират средства от всички добросъвестни граждани", каза Делян Добрев от ГЕРБ.

Данъци се дължат и за дерегистрираните автомобили, обясни през декември министър Бъчварова в писмен отговор до Димитров и колегата му от РБ Петър Славов. 

При липса на застраховка и последвала служебна дерегистрация, свидетелството за регистрация и регистрационните табели не се връщат в КАТ, откъдето са издадени. По тази причина тези автомобили не могат да бъдат освободени от данъци и такси, се посочва в отговора. 

На заседанието депутатите приеха на второ четене промени в Кодекса за застраховането, внесени от Добрев, Димитров и Петър Славов. С тях се въвежда сезонна застраховка за мотори, каравани, кемпери. И сега действащият закон позволява срочна полица, но за не по-малко от 30 дни. 

"Въвеждането на по-кратка от 12 месечната гражданска отговорност, не означава, че няма да се прекратява регистрацията. Дерегистрацията е в отделен текст в закона", обясни Делян Добрев.