България бе поставена пред САЩ в доклад на Световната банка, представен в Русе. Според един от основните изводи в документа, повечето страни в Европейския съюз, и особено България, превъзхождат Съединените щати по отношение на достъпността и качествотото на Интернет. Участие в представянето взеха Хернан Уинклер, един от авторите на доклада, и Джон Македон, експерт по онлайн комуникации.

Подобрения на пазара на труда могат да отключат потенциала на дигиталната среда в България, е друг от изводите в доклада. Посочва се, че въпреки нарастването на броя на специалистите в областта на информационните и комуникационни технологии у нас, както и уменията, свързани с новите технологии, доходите на заетите в тази сфера са се увеличили значително през последните 15 години.

Пред България остават и някои предизвикателства, се посочва в доклада на Световната банка. Докато повече от 10 процента от служителите в Северна и Западна Европа често работят от домовете си, използвайки Интернет, то у нас те са по-малко от един процент. Високите компютърни умения намаляват рязко с увеличаването на възрастта в България – особено сред хората без висше образование.

„Ние трябва да наложим политики, които да помогнат на хората да се адаптират към новите предизвикателства“, казва Хернан Уинклер. Докладът отбелязва, че информационният и комуникационният технологичен сектор често е най-иновативният и бързо променящ се сектор в много страни. Такъв е случаят и с България, наричана „Силиконовата долина“ на Източния блок.

Докладът на Световната банка поставя държавата ни в групата на „развиващите“ се страни със средно високи нива на ограничения, препоръчвайки мерки, свързани с премахване на бариерите за чуждестранните инвестиции и на местните ограничения в ключовите сектори, както и насърчаване на предприемачеството. Събитието, по думите на зам.кмета на Русе д-р Страхил Карапчански, който бе модератор на представянето, е част от стратегията на Общината по реализацията на амбициозната цел до 2025 г. Русе да се утвърди като град на знанието и иновациите в контекста на стратегическата визия на Европейския съюз за стимулиране на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.