В скоро време ще бъде получено разрешение за строителството на втората линия от "Турски поток". Това заяви днес пред журналисти в Истанбул руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

Строителството на газопровода върви с пълна сила, турската страна даде всички необходими разрешителни за изграждането на първата линия и тя вече се полага. А за втората в близко време ще бъдат получени окончателните разрешения, работи се по въпроса за излизането на втората линия по сухопътната част на изходната точка за европейските страни, каза Новак. Той добави, че Русия води преговори по тази "изходна точка" с различни страни, разглеждат се различни варианти, "това са Гърция, България, но на първо място, разбира се, тази линия ще преминава през територията на Турция".

За такива преговори днес в Истанбул информира и руският премиер Дмитрий Медведев. "В момента в преговорите, които се водят с редица европейски страни, определяме къде ще е по-добре да бъде установена точката на влизане в Европа", отбеляза той. По думите му "има различни предложения, водят се преговори с няколко европейски страни - и Гърция, и България, развитието може да бъде различно".

"Преди всичко при взимането на решения по този въпрос трябва да се анализират икономическите фактори, тъй като това е газопровод, това не е политически проект, това е чисто икономически проект", подчерта Медведев. Той добави, че след като бъде определена входната точка в Европа, възможност да се включат ще имат и други европейски страни.

Руският премиер отново подчерта, че в крайна сметка "изпълнението на тези планове на територията на европейския континент, страните от Европейския съюз, ще зависи от решенията, които ще бъдат взети от европейските държави".

В Истанбул Новак уточни също, че преговори с България по проекта за строителство на газопровода "Турски поток" засега не са започнали, ставало дума за избор на маршрут на територията на Турция. По думите му още няма официално начало на преговори, става дума за маршрута от страна на Турция, а не морския участък на България.

Проектът "Турски поток" беше обявен от Русия през декември 2014 година като заместител на "Южен поток". На 7 май Газпром започна строителството на морския участък на "Турски поток" от руското крайбрежие на Черно море. Първата линия на съоръжението е предназначена за турския пазар, а втората - за газоснабдяване на страните от Южна и Югоизточна Европа. Всяка от линиите би трябвало да е с мощност 15,75 милиарда куб. метра. Общата стойност на проекта по-рано се оценяваше на 11,4 млрд. евро.