Увеличение на доходите и запазване на ниски данъци предвижа бюджетът за следващата година, гласуван в парламента
Този бюджет е за 100% от българските граждани, а не за 80% от тях”. Така от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов откри дебатите по държавните финанси за догодина.
Думите му бяха в отговор на предизвикалите взрив от недоволство коментари на депутата от БСП Иво Христов, че “80% от българските граждани са дебили, които трудно се подписват.”
“За първи път
БВП ще е над
100 млрд. лв.
още до края на тази година, а догодина се очаква да бъде над 106 млрд. лв.”, заяви министърът. При това, без да променяме данъците, подчерта той. И добави: “чуха се много доктринални тези за неравенството и неговото преодоляване. Бих ги приел като искрено желание от политическата класа, ако те наистина биха довели до действително равенство. Помним началото на прехода, когато всички бяхме равни. След това някои рязко напреднаха, защото, слава богу, хората не сме равни”.
Ролята на
бюджета е
да изглажда
неравенствата
и да стимулира равния шанс за всеки, каза още министърът. И допълни, че на практика няма безработица, а свободни работни места, за които не могат да бъдат намерени хора. В края на периода очакваме безработицата да е около 5% - нива, исторически ниски, които вече догонват ръста на икономиката и ще започнат да спират растежа, предупреди Горанов.
“Идентифицирахме проблем с качеството на работната сила. Затова догодина продължаваме да инвестираме в човешките ресурси. Трябваше по-рано да направим такива в качеството на средното образование, Закъсняхме с това, плащаме тази цена”, призна Горанов.
Увеличение на
заплатите има в
доста сектори,
не е на калпак,
подчерта още министърът. Доходите в България били по-ниски от тези в държавите, към които се стремим, но не бюджетът не увеличавал доходите, той преразпределял и то доста под 40% от БВП.
“Ако искате да преразпределяме повече, трябва да се върнем към вашата позиция за увеличение на данъците. Да приемем, че понякога тези 80% вземат превес във вас и се чуват и неверни тези”, обърна се към лявата част на парламентарната зала Горанов.
След малко повече от 2 часа дебати бюджетът на държавата за догодина бе приет със 126 гласа “за”, 96 “против” и 1 “ въздържал се”. Гласовете в подкрепа дойдоха от ГЕРБ, “Обединени патриоти” и “Воля”. Против бяха от БСП и ДПС, а един депутат от левицата се въздържа. Стана ясно, че това е Денчо Бояджиев, който обясни на колегите си, че е допуснал техническа грешка.
През 2018 г. БВП ще достигне рекордните 105,609 млрд. лв. През 2019 г. се очакват 112,134 млрд., а през 2020 г. да се доближи до 120 млрд. Ръстът на икономиката догодина се планира да е 3,9%. Средногодишната инфлация да е 1,4%, като се очаква през 2019 г. да се вдигне с още 0,03 на сто. Бюджетният дефицит ще е 1% догодина, а през 2020 г. - нула. Няма промени в ставките за преките данъци - те остават 10% за граждани и фирми, 5% за дивиденти, ДДС е 20%. Единствената промяна е в акциза за цигарите - до 177 лв. на 1000 къса.
Планирано е
увеличение
средно с 10%
на заплатите
в бюджетната сфера. Учителските ще се вдигнат с 15%, а в сектор “Сигурност” - с 6%. Минималната става 510 лв. Заради ръста на заплатите Министерството на отбраната ще получи със 100 млн. лв. повече, МВР - 55 млн., затворите - 5 млн. лв. 9,4 млн. лв. ще отидат за повишение на работещите в Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта, Главна инспекция по труда, Агенцията за хората с увреждания.
23 млн. лв. са предназначени за по-високи заплати в общинските администрации. Общо издръжката на чиновниците ще струва 550 млн. лв. допълнително.
След като минималната пенсия достигна до 200 лв. от 1 октомври, в бюджета за догодина е заложен
среден ръст на
всички пенсии
с 3,8% от 1 юли
Максималната пенсия остава 910 лв., а максималният осигурителен доход - 2600 лв.
Пенсионната вноска се вдига с 1% , а съотношението между плащанията от работника и от работодателя също се запазва.
Минималният осигурителен доход се увеличава на 510 лв., а планът е от 2019 г. да отпадне скалата за диференцирането му според дохода. Осигурителният доход за земеделските стопани и тютюнопроизводителите се вдига от 300 на 480 лв.
Приоритетните сфери на новия бюджет са образование, здравеопазване и сигурност.
Образованието ще получи допълнително 490 млн. лв. Средствата са за увеличението на учителските заплати и диференцираното заплащане в отделни училища.
500 млн. лв. има повече за здравеопазването, като общата сума е над 3,8 млрд. лв. и запазва дела си от 3,6% от БВП. Парите на здравната каса ще се увеличат с 400 млн. лв. Извън тях е посочено, че
19,7 млн. лв. са
за увеличение
на заплати
в спешната
помощ
Сектор “Отбрана и сигурност” получава увеличение с 280 млн. лв. Общо системата ще разполага догодина с 1,3 млрд. лв.
Повече са парите и за социалната сфера. Разходите за пенсии догодина ще достигнат близо 9,5 млрд. - с над 500 млн. лв. повече спрямо 2017 г. За пръв път от 2008 г. насам се вдига гарантираният минимален доход от 65 на 75 лв.
383 млн. лв. повече ще получи местната власт, субсидията за общините е общо 3,3 млрд. лв.
Разходите на държавата ще се увеличат с 4,4 млрд. до 39,3 млрд. лв.
Приходите ще
се вдигнат с 3,3
млрд. лева
Държавният дълг ще се свие до 23,5 млрд. лв., като планът е да се тегли нов в ДЦК до 1 млрд. лв.
Основните европроекти, които ще се съфинансират, са магистрала “Струма”, ремонтът на жп линията Пловдив-Бургас, разширение на столичното метро. Съфинансиране е предвидено за градския транспорт в столицата, за спешната помощ, водните цикли на Плевен, Добрич и Асеновград. Пари за саниране не са предвидени.
ДПС и БСП против, бюджетът не решавал основни проблеми
От бюджет на зрителната измама в съпоставка с един холивудски филм през бюджет на работните заплати и на изгубеното време”. Така депутатът от ДПС Йордан Цонев определи проекта за държавните финанси. Той бе категоричен, че бюджетът не трябва да е просто връзване на приходи с разходи, а инструмент за правене на политика, каквато напълно липсвала.
“Традиционно при гледане на бюджета, управляващи и опозиция се позоваваме на числа, проценти, разменяме алтернативни разбирания за БВП, дефицит, бюджетно салдо. Разговор, който заслужава уважение. Предлагам ви днес друг подход за дискусията. Даже се позоваваме на думите на министър Горанов, който каза, че това е бюджет за народа”. Така започна изказването си лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя предложи на колегите си да погледнат към бюджета “не от ваша, не от наша гледна точка, а от гледна точка на тези, за които го правим”. Тя се позова на изследване, според което хората очаквали решения от политическата класа на четири проблема: образование, здравеопазване, доходи и сигурност. Тя бе категорична, че в нито една от тези сфери бюджетът не предлага решение.
“Няма политики за общинското и районното здравеопазване, лекарствата са скъпи, не достигат медицински сестри и лекари”, изброи Нинова. И попита предлага ли бюджетът решения за това? За реформите в образованието тя обяви, че неравенствата между училищата в страната остават същите, защото принципът е същият - парите следват ученика. Няма решения и за проблема с липсата на кадри за икономиката. Относителният дял на разходите за социални плащания намалява, обяви тя. Има работещи бедни. Как се решават тези проблеми в бюджета? Замразявате размера на еднократната помощ при раждане, еднократната помощ при раждане на близнаци, помощта за хората с увреждания, за децата с увреждане, доходите и пенсиите. Що за социален бюджет е това”, обобщи тя.
“Това е паралелен бюджет на ” паралелната държава”, заключи Нинова. И обяви, че БСП ще внесе алтернативен проект между двете четения.