Брюксел с още 6 препоръки към страната ни
Европейската комисия обяви наказателни процедури срещу България в четвъртък в 6 различни области.
Първата е високоскоростните мрежи. Европейската комисия предявява иск срещу България и Холандия пред Съда на ЕС, защото двете държави са забавили прилагането на директивата за намаляване на разходите за високоскоростни мрежи. Тя е трябвало да бъде въведена в националното законодателство до 1 януари 2016 г.
Комисията призовава съда да наложи глоба от 22 226, 40 евро на ден на България и 87 091, 20 евро на ден на Холандия. Двете страни все още не са уведомили ЕК за всички необходими мерки за прилагане на директивата в националното законодателство. Тя цели да насърчи сътрудничеството между отделни области като енергетиката, водоснабдяването, превозите, като се създадат условия за изграждане на нова инфраструктура.
Европейската комисия е изпратила и официално уведомително писмо на България заради Закона за марките и географските означения от 1 септември 1999 г. Според него националната защита на географските указания не е съвместима с правилата на ЕС за схемите за качество на селскостопанските изделия и храни. България е трябвало да сложи край на тази национална система за регистрация след присъединяването си към ЕС.
Страната ни разполага с два месеца, за да отговори на доводите. В противен случай ЕК може да продължи наказателната процедура.
Комисията призовава също България да предостави информация за начина, по който директивата за правото на достъп до адвокат в наказателното производство е въведена в националното законодателство.
Директивата допринася за правото на всеки европейски гражданин на справедлив съдебен процес и защита. Тя трябваше да бъде въведена до 27 ноември 2016 г. Ако България не предприеме действия в срок от 2 месеца, може да бъде предадена на Съда на ЕС.
Според ЕК Австрия, България, Люксембург и Испания не са изпълнили задължението да приложат в националното си законодателство разпоредбите на ЕС, свързани с европейската заповед за разследване по наказателноправни въпроси. Това е трябрало да се направи до 22 май 2017 г. Ако до 2 месеца не се извършат промените, въпросът може да бъде отнесен отново до Съда на ЕС. Според директивата държавите в съюза трябва да признаят и изпълнят искане за доказателства от друга държава от Общността по същия начин и при същите условия, при които биха го направили за националните си служби.
ЕК настоява България да приложи и изцяло европейското законодателство в областта на енергетиката и да приложи правилно директивите за електроенергията и за природния газ.
Според комисията България е въвела неправилно няколко изисквания за отделяне, отнасящи се до собствеността, независимия преносен оператор и до оператора на разпределителната система. България не е приложила правилно правилата за свързване към мрежата, като е дала възможност на оператора на газопреносната система да отказва свързване на основание липса на възможности на системата. Страната разполага с два месеца, за да предприеме промени.
България, Хърватия, Гърция, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Испания и Швеция трябва да приложат изцяло промените в директивата за пазарите на финансови инструменти в националното си законодателство. Това се казва в друга от наказателните процедури на ЕК.
Въпреки че първоначалният срок за прилагането ѝ беше удължен с една година - от 3 юли 2016 г. на 3 юли 2017 г., - посочените държави не са въвели изцяло или изобщо не са приложили разпоредбите в националното си законодателство.