Брюксел се съгласил на отсрочка за промени в закон, за да не ги вземат чужди компании
Българските производители ще могат до 31 юли да защитят популярни марки храни в Европейския съюз. До тази дата се очаква да бъдат гласувани окончателно промените в Закона за марките и географските означения. С приемането им ще отпадне националната защита на продуктите и за да не ги произвеждат чужди фирми, е необходима защита в ЕС.
Поправките в закона бяха внесени в парламента в началото на ноември 2017 г. от Министерския съвет. Депутатите от икономическата комисия обаче отказаха да ги гласуват, преди да са намерени механизми за защита на традиционните български храни.
Ако изменението в закона беше гласувано в началото на годината, действието на всички регистрации, на географски значения за селскостопански продукти и храни по силата на националното законодателство, щеше да бъде прекратено. Чужди производители щяха да могат да правят храни с надпис, че са български.
За да не останат храните незащитени, след преговори с Брюксел да се даде отсрочка за приемане на поправките в закона и да бъдат подадени заявления за вписване в европейския регистър до няколко месеца.
“24 часа” пръв писа в началото на годината за риска българските производители да останат без защита заради пропуски в законодателството. Промените е трябвало да влязат в сила преди 9 години, а за да запазят родните си наименования, е нужно да влязат в европейски регистър.
Горнооряховски суджук и българското розово масло са единствените, които са го направили, но всички останали ползватели на популярни по света и у нас родни храни не са.
“Регистрацията и закрилата на национално равнище на географски означения за селскостопански продукти и храни е несъвместима с правото на ЕС”, обясниха от Министерството на икономиката пред “24 часа”.
Експерти от българската администрация провеждат срещи с представители на Европейската комисия. “24 часа” научи, че представители на Министерството на икономиката са заминали за Брюксел ден след публикацията във вестника.
Целта на срещите е била се окаже съдействие при подаването на български заявки за регистрация на европейско ниво.
40% от вносното мляко некачествено
През последните 20 дни са направени проверки на качеството на вносното мляко, което влиза в български мандри от Унгария, Румъния и Гърция. Над 40% от него е с много лошо качество, каза земеделският министър Румен Порожанов.
Той обясни, че няма законово основание да върне млякото, но щял да изпрати послания до млекопреработвателите да изкупуват българско мляко, което отговаря на изискванията.
Днес той ще се среща с представители на млечния сектор. Министърът ще апелира да си създадат браншови стандарт. Той ще е пожелателен, но ще осигури контрол в бранша за това какво да изкупува.
“Няколко срещи направихме, за да видим къде има проблеми с цените”, каза министърът. Във Врачанско се оказало, че държавната фирма “Ел Би Булгарикум” е спряла да изкупува.