По-евтино гориво за България след споразумението на ЕС с “Газпром” също сред темите в Москва

Премиерът води петима министри и шефа на “Булгартрансгаз”

15 млрд. кубични метра руски газ да влизат годишно в газовия хъб “Балкан” и след това да се дистрибутират в Централна Европа и на Балканите. С това предложение премиерът Бойко Борисов

отива днес при

руския президент Владимир Путин, научи “24 часа” от източници в българското правителство.

Русия е смятана за важен доставчик на природен газ за хъба, който ще бъде построен с европейско финансиране и вече се проектира.

До момента обаче не са водени ангажиращи разговори с Русия и компанията “Газпром”, защото се изчакваше да бъде сключено споразумението между ЕС и компанията. С него “Газпром” се отказа да претендира обезщетение от България заради провала на проекта за газопровод “Южен поток”. Той бе спрян едностранно от България, защото нарушаваше разпоредбите на ЕС за равен достъп до инфраструктурата на всички възможни доставчици.

На срещите на Борисов в Москва трябва да бъдат обсъдени и възможните трасета за доставка на руския природен газ до хъб “Балкан”, който ще е край Варна. Единият вариант е да се ползва капацитетът на “Турски поток” и след това по газовата връзка България - Турция горивото да стига до хъб “Балкан”. Преди дни бе подписано споразумение между “Газпром” и Турция за построяването на сухопътната част на “Турски поток”.

Газопроводът

трябва да стига

до границата

на ЕС,

като възможните посоки са Гърция и България. “Турски поток” има две тръби, всяка с капацитет от 15,75 млрд. куб. м газ. Едната тръба трябва да задоволява потреблението на Турция, а втората да е за транзит на природен газ към ЕС.

Второто възможно трасе е пряка връзка от Русия до България по дъното на Черно море, като се използва планираното морско трасе на “Южен поток”. Този вариант бе наречен от президента Румен Радев “Български поток” при посещението му в Москва и Сочи преди седмица. Радев спомена проекта след разговорите си с премиера Дмитрий Медведев в Москва. На срещата му с Путин обаче темата не била обсъждана, обясни след нея говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Предимството

на варианта

през Турция

е, че газопроводът според споразумението между “Газпром” и Анкара трябва да функционира от края на 2019 г., обясниха правителствени източници.

Борисов ще постави пред Путин и въпроса с намаляването на цените, на които Русия доставя газ на България. Това също става възможно, след като в споразумението ЕС - “Газпром” бе предвидено намаляване на цените на страните от Източна Европа, които са членки на съюза. По тази тема обаче едва ли сега ще бъдат постигнати някакви договорки, реалисти са в българското правителство.

Заради фокуса върху енергийните теми министърката Теменужка Петкова ще е най-важният член на делегацията, която придружава Борисов в Москва. Освен нея за доставките на природен газ както за вътрешното потребление на България, така и за газовия хъб “Балкан”, ще преговаря изпълнителният директор и член на Управителния съвет на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.

Освен на срещата с Путин газовите доставки ще са основна тема и на разговора на Борисов с руския министър-председател Дмитрий Медведев. Предвидени са и двустранни срещи на ниво енергийни министри, както и разговори с шефа на “Газпром” Алексей Милер.

Министрите на туризма Николина Ангелкова, на финансите Владислав Горанов, на културата Боил Банов и вицепремиерът Томислав Дончев също придружават премиера в Русия.

Очакванията са Дончев и Петкова да обсъдят с домакините и вариантите за рестартиране на проекта АЕЦ “Белене”, като се ползват двата вече закупени от България руски реактора.

Увеличаване на руските туристи у нас също ще бъде поставено като тема от страна на българската делегация. През миналата година с над половин милион туристи руснаците бяха 5-ите по брой чужди посетители на България.

При посещението в Москва Борисов ще постави и европейски въпроси, главно в сферата на сигурността, и

ще повтори

позицията на ЕС

за спазване

на Минските

споразумения Въпреки че е премиер на страната, която в момента председателства Съвета на ЕС, Борисов нямало да представлява съюза на разговорите си в Москва. Причината е в позицията на прибалтийските държави, според които с Путин не трябва да бъдат водени разговори, докато не бъдат спазени напълно Минските споразумения за войната в Източна Украйна.

Това е третата

среща на Борисов

с Путин

Двамата не са разговаряли очи в очи от посещението на руския президент в София през 2010 г., когато Борисов му подари кученце от своя развъдник на породата “Българско овчарско куче”. Путин кръсти животното Бъфи, а снимките, на които получава кученцето от Борисов, бяха използвани в Русия като картички и дори за опаковки на специална серия шоколади.