Китайският президент Си Дзинпин призова за свободна търговия и прикани да се сложи край на "егоистичната и недалновидна" политика, както се изрази, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.
"Трябва да отхвърлим (воденето на) егоистична, недалновидна, тесногръда и затворена политика. Трябва да запазим правилата на Световната търговска организация, да подкрепяме мултилатералната система за търговия и да изградим отворена глобална икономика", каза Си на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в китайския град Циндао, предава БТА.
Макар и в изказването му да не беше споменат президентът на САЩ Доналд Тръмп, Пекин се опита да се представи като защитник на свободната търговия като реакция на подкрепата на американския лидер за контрол върху вноса, отбелязва Асошиейтед прес и посочва, че всъщност Китай е смятан за най-затворената голяма икономики.
Си изрази задоволство от присъединяването на нови членове към ШОС. Във встъпителното си слово на срещата той определи участието във форума на индийския президент Нарендра Моди и пакистанския премиер Мамнун Хусейн като "изключително важно важно историческо събитие". Двете азиатски страни от миналата година са пълноправни членки на ШОС.
Срещата на организацията съвпадна със засилването на връзките между Китай и Русия в отговор на американската стратегия за национална сигурност, в която те са определени като основните противници на Америка.
"Трябва да отхвърлим мисленето от времето на Студената война и междублоковата конфронтация", каза Си. Той добави, че страните трябва да "се противопоставят на практиката да се търси собствена стопроцентова сигурност за сметка на сигурността на други страни".
През последните години нарастващо значение придобива и икономическият компонент на ШОС, олицетворяван от знаковия външнополитически и инфраструктурен проект на Си "Един пояс, един път", отбелязва АП.
Китайският президент обяви, че страната му ще открие за държавите от ШОС кредитна линия в размер на 4,7 милиарда долара, с което насочи вниманието към икономическия аспект на организацията.
Инфраструктурните проекти на Пекин в Централна Азия предизвикват известни притеснения у някои, в частност у Индия, която единствена от членовете на ШОС отказа да подкрепи програмата. Русия също се отнася предпазливо към разрастващото се влияние на Китай и макар че неохотно подкрепи инициативата "Един пояс, един път", също се стреми да засили икономическите си и политически лостове в региона чрез доминирания от нея митнически съюз, известен като Евразийски икономически съюз, отбелязва Асошиейтед прес.