Министърът на енергетиката Теменужка Петкова се е срещнала днес с представители на Китайската национална енергийна администрация /NEA/, Китайската национална ядрена корпорация /CNNC/, Китайската ядрена енергийна корпорация /CGN/ и Държавната корпорация за ядрени енергийни технологии /SNPTC/, които са на работна визита у нас, съобщи Министерството на енергетиката /МЕ/. Посещението им в България е една от първите инициативи в изпълнение на подписания през юли през тази година между Министерството на енергетиката и Китайската национална енергийна администрация Меморандум за разбирателство относно мирното използване на ядрената енергия, уточниха от МЕ. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството.

Министър Петкова е представила пред гостите основните характеристики на енергийния сектор в страната, приоритетите на българското правителство в областта на енергетиката, както и основните етапи в развитието на ядрения отрасъл в България.

Визията на българското правителство за изграждане на нови ядрени мощности в страната е била основен акцент в разговора с китайските гости, допълниха от енергийното ведомство. Изграждането на нова базова мощност ще бъде необходимо за гарантиране на енергийната ни сигурност, е подчертала Петкова пред участниците в срещата. По думите й българската страна разглежда реализацията на АЕЦ "Белене" като една от възможностите за задълбочаване на енергийното сътрудничество между двете държави. Тя е припомнила, че, според експертни анализи, проектът АЕЦ "Белене" може да се осъществи най-бързо в сравнение с други подобни проекти в региона, тъй като разполага с необходимата инфраструктура, лицензирана площадка и оборудването е доставено. Проектът е нотифициран пред Европейската комисия, е пояснила още Петкова.

Теменужка Петкова е припомнила и взетото от българската страна решение да се търси възможност за реализация на проекта съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите на проекта в отделна компания. Според енергийния министър е реалистично в началото на 2019 г. да има избран инвеститор.

За китайското правителство технологичното развитие на ядрената енергетика е основен приоритет, е казал заместник-генералният директор на Департамента за ядрена енергия на Китайската национална енергийна администрация Ши Лишан. Той е пояснил, че в момента в страната се изграждат 17 нови реактора.