Електроразпределителните дружества искат присъди като за тероризъм при кражба на кабели
И при новите правила на КЕВР за измерване на електрическата енергия кражбата на ток е по-изгодна отколкото цените, по които плащат редовните потребители.
Тази критика към комисията отправиха и трите електроразпределителни дружества на дискусията как да бъдат спрени кражбите на ток, която организира „24 часа“. В дебата участвата министърът на енергетиката Теменужка Петкова, председателят на КЕВР Иван Иванов, депутати от всички партии, които са членове на комисията по енергетика на НС. Новият правосъден министър Данаил Кирилов също се включи в дискусията.
Дневната тарифа за нашите абонати е 22 ст. с ДДС, а при крадената енергия се плаща по 20 ст с ДДС, обясни Николай Николов от „Енерго Про“.
Няма логика за един вид кражби начисляването да е за потребление от 180 дни назад при 24 часово натоварване, а при други да е по 3 месеца при 8-часово натоварване, допълни той.
Новите правила на КЕВР предвиждат голямата санкция от начисляване на пълна мощност за 180 дни да е само при незаконно присъединяване към мрежата, обясни председателят на КЕВР Иван Иванов. Целта на комисията обаче била плащането на незаконно потребена електроенергия да е справедливо и възпиращо кражбите, обясни той.
От ноември миналата година, когато съдът отмени старите правила реално няма как да бъдат глобени крадците на електроенергия, обясни още Николов от „Енерго Про“. За това време в Северна България, която обслужва дружеството, е установено неправомерно ползване на 11 гигаватчаса електроенергия, което е потреблението на град като Силистра или Габрово, заяви той.
Кражбите на територията на ЧЕЗ са доста по-големи в порядъка на 34-35 хиляди мегаватчаса, обяви пък Виктор Станчев от ЧЕЗ. 88% от крадците са физически лица, а останалите 21% са фирми, но откраднатото количество е поравно, допълни той.
Срок за начисляване от 90 дни категорично не е достатъчен, за да респектира крадците, заяви Станчев. Той даде пример, че в Германия при кражба на ток се начислява потребление за 6 месеца, в Чехия за 24 месеца, а в Румъния за 3 години.
Все по-често започват да се манипулират и т.нар. умни електромери, правят се промени в софтуера и пр., категорични бяха от ЧЕЗ и „Енерго Про“. В същото време законът закъснява да регламентира тези посегателства върху електроенергията.
Кражбите на кабели, на трансформаторно масло и други съоръжения, при които страдат голям брой потребители трябва да се наказва като акт на тероризъм, категоричен бе Виктор Станчев. Заради това е нужна промяна в Наказателния кодекс, категорични са от електроразпределителните дружества. Само на територията на ЧЕЗ за 2018 г. са откраднати над 19 километра кабели, съобщиха от дружеството. А в резултат на кражби от инфраструктурата потребителите са нямали ток в продължение на 388 часа.
„Тази тема е част от националната сигурност. Всяко посегателство към енергийната структура е посегателство срещу националната сигурност. Няколко основни проблеми бяха очертани преди 3 години на първата такава дискусия, организирана от „24 часа“ – липсата на действащи правила за измерване на електрическата енергия, бе направена промяна в Закона за енергетиката, КЕВР има готови правила. Положиха се доста усилия от всички институции, но има и още много проблеми, които трябва да бъдат решени“, каза енергийната министърка Теменужка Петкова.
Нова мода има в това кой краде ток, стана ясно на дискусията. Това вече не са хора от малцинствата.
По данни на самите дружества под 10% от кражбите се извършват от роми, а над 50% от бизнес – хотели, фабрики, ресторанти. Не приемам тезата за безконтролно завишаване на срока, за който се налага санкцията, бе отговорът към бизнеса пък на шефа на КЕВР Иван Иванов. До месец комисията вече ще е окончателно приела новите правила.
Като проблем ЕРП-тата повдигнаха и задължението да обслужват технически електромерите на всеки 3 месеца. Това означава всяко едно от трите дружества да назначи по още 2000 служителя и в крайна сметка ще се калкулира в цената на потребителите, обясни Виктор Станчев от ЧЕЗ.
„Оценявам подхода на Иван Иванов чрез увеличение на инвестициите да се намалят кражбите. Но често пъти се краде ток, прави се констативен протокол, а след това в съдебно дело крадецът печели. От години се води тази тиха война между крадците, институциите и дружествата. Същността на кражбите се промени. Това е война“, заяви Анжела Тонева от „Енерго Про“.



