Парното да поевтинее от днес, 1 април, с  8 до 26%, реши Комисията за енергийно и водно регулиране. Решението бе съобщено на онлайн брифинг от председателя на регулатора Иван Иванов. Първото решение обаче е за намаляване на цената на природния газ с 42,78% и е следствие от промяна на формулата в договора с "Газпром експорт", в която преобладаваща тежест имат  цените на хъбовете в Европа.

Ценовите решения бяха обявени в деня, в който влизат в сила, тъй като в тях са калкулирани данни за цените на газа на европейските пазари до 23 ч на 31 март. 

След последните изчисления на КЕВР, 

цената на парното пада:

в София - 26,17%;

във Враца - 22,52%

в Пловдив - 12,11%

в Бургас - 17,30%

във Варна - 8,27%

във Велико Търново - 17,54%

в Разград - 16,88%.

Средното намаление на топлинната енергия в страната е 21,8%, съобщи Иванов. 

Цената на електроенергията, произведена от топлофикациите, се намалява с 27,91%. Домакинствата и малкият бизнес обаче няма да получат намаление на сметките си за ток, защото цената на електроенергията за тях не се променя, остава определената от 1 юли 2019 г. Това се прави, тъй като с парите ще се компенсира фондът "Сигурност на електроенергийната система", който ще плати на ТЕЦ "Марица-изток 2". Заради недостиг на ток за регулирания пазар от 29 януари до 30 юни 2020 г. държавната централа  произвежда електроенергия за бита, а разликата от цената получава от фонда.

Не се променя и цената на добавката "задължения към обществото", която остава 19,57 лв. за мегаватчас.

На въпрос на в. "24 часа" ще се променят ли цените на парното, при промяна на цената на природния газ всеки месец, Иванов отговори, че това ще се прави, ако поскъпването или поевтиняването на синьото гориво е с 5%. Как ще се отчита поевтиняването на топлинната енергия в сметките на клиентите е решение на всяка топлофикация, поясни още Иванов. 

 По повод връщането на парите на клиентите на газ и парно със задна дата от 5 август миналата година, председателят на КЕВР поясни, че още на 11 март "Булгаргаз" е внесъл цени по месеци. Регулаторът още не ги е разглеждал, защото няма правомощия. Той ще ги получи, след като се промени законът за енергетиката. Промените вече са в парламента и днес трябваше да бъдат обсъждани в енергийната комисия, но случаят с Хасан Адемов, който има положителна проба на коронавирус, отложи работата на депутатите.