Във валутен борд нямаме друг сценарий, каза финансовият министър

Държавата трябва да разполага с достатъчно ликвидност. Във валутен борд ние нямаме друг сценарий. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на дебата за актуализацията на бюджета за 2020 г.

Той увери, че увеличаването на лимита на държавния дълг е нужен за фискален буфер при евентуално задълбочаване на кризата и нито един лев няма да бъде изхарчен като допълнителен разход от бюджета, без това да бъде гласувано от Народното събрание.

"Моята роля, като член на правителството и като финансов министър, е да гарантирам държавата, че ще продължи да функционира, независимо колко време ще продължи тази криза. Ние сме във валутен борд, ние не можем да разчитаме на девалвация", заяви финансовият министър.

Разчитам на вашата подкрепа, че това са първите мерки, които дават отговор на част от поставените въпроси, и реализират чрез промяна в бюджета първоналчалните мерки, които бяха предложени от правителството, уточни Горанов.

Ако утре с лека ръка стопим стопим резервите си и нямаме гаранция, че в други ден ще можем бързо да ги възстановим, алтернативата каква е? Няма. Когато имаме достатъчно ликвидност във фискалния резерв, а поемането на дълг в момента е един от малкото варианти за реализиране на фискални буфери в смисъл на ликвидност, заедно с вас можем да вземем всякакви решения. Ако нямаме подобни ликвидни буфери в сметката на държавата в БНБ, не можем да взимаме никакви решения, каза още министър Горанов.

Финансовият министър изтъкна, че това, което го е накарало да предложи актуализация на бюджета, е свързано с първоначалните решения, по-голямата част от които вече са били взети.


"Увеличението на трансферите към ДОО безспорно е свързано с необходимостта от първоначално гарантиране на допълнителен капацитет на фонд "Безработица" да поеме едната му иманентно присъща мярка, заради която е създаден - изплащането на обезщетения за безработица и втората, с която го натоварихме - да помага на тези бизнеси, които виждат перспектива и искат да участват със свои средства да запазим заетост. Какво правим в бюджета? Увеличаваме разходите за фонд "Безработица" и правим една плаха прогноза, дано да е реалистична, какво ще загубим заради ограниченията в стопанския оборот, като постъпления за бюджета", уточни още Горанов.