16% са достигнали свободните офис площи в т.нар. широк център на София към края на 2020 г., като само през второто полугодие те са нараснали с 2% от общия обем на тези сгради. Това сочат данни на консултантската компания Colliers International.
Към това обаче трябва да се прибави и скритата незаетост на пазара, т.е. преотдаването на неизползвани квадратури от някои компании наематели, които са между 3 и 5%, гласят данните, т.е. на практика една пета от офисите са празни.
Делът на свободните офис площи е двуцифрен и в периферните зони на столицата, като там е 14% от общия обем и през второто полугодие е нараснал с 3%.
Данните са много близо до посочваните и от други консултантски компании. Също като тях от Colliers International отчитат, че засега не се забелязва снижаване на наемите, които продължават да се движат между 9 и 14 евро на квадратен метър месечно в зависимост от района и от класа на сградата. Прогнозата им обаче е, че ако има някакво движение надолу, то ще започне през втората половина на 2021 г. и ще зависи от развитието на пандемията и темповете на ваксинация.
Вместо намаляване на наемите според Colliers International в момента наемодателите предлагат повече стимули и отстъпки като например стъпаловиден наем или гратисни периоди, или намаляване на срока на договора за наем до пет или дори до три години. В същото време самите компании наематели преразглеждат възможностите си или се местят изцяло или частично на други места в сградата. Все пак консултантите предвиждат в краткосрочен план наемите да отбележат лек спад заради прогнозите за ръст на свободните площи и излизането на нови проекти на пазара.
Само в столицата между 2021 и 2023 г. ще бъдат завършени малко над 400 хил. кв. м нови офис площи, които в момента са на етап активно строителство. От тях 250 хил. кв. м се строят в периферните зони на София, 147 500 кв. м са съсредоточени в широкия център, а 18 400 кв. м – в централните части на столицата.
Отделно от това към края на 2020 г. пазарът на офис площи клас в София достига близо 2,4 млн. кв. м и отбелязва ръст от 3% на предлагането през второто полугодие. На годишна база растежът е с 5%.
В същото време обаче брутно наетите площи бележат спад от 39% спрямо 2019 г. до 107 600 кв. м. Нетно усвоените площи през 2020 г. са 44 600 кв. м, като най-активни продължават да са компаниите от IT и аутсорсинг сектора, професионалните и финансовите услуги.
Въпреки състоянието на този пазар и през 2020 г. са се сключвали сделки - общата стойност на покупко-продажбите на бизнес имоти в България според доклада само през втората половина на 2020 г. е почти 90 млн. евро, а за цялата година – 292 млн. евро. 26% от този обем се дължат на сделки с офиси, други 26% са с парцели за строеж, 20% са търговски площи, 17% са хотели, а индустриалните сгради са били 10%. Около 55% от инвеститорите са чужди фирми и граждани, а около 48% от сделките са с инвестиционна цел - останалите са за сгради за собствено ползване.