В ТЕЦ "Бобв дол" вече работим по технологията, казва изпълнителният директор Любомир Спасов

„Водородът може да замести част от изкопаемите горива. Колкото по-бързо се намерят решения на въпросите с безопасността при транспортирането и съхранението на водорода, толкова по-бързо ще започне масово му внедряване“.  Това заяви изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов дол" Любомир Спасов. Наскоро той обави, че в централата работят по проекти за замяната на въглищата с природен газ, а не следващ етап и с водород.

Спасов допълни, че напълно подкрепя подицията на  зам.-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс, който е отговорен за изпълнението на Зелената сделка. Наскоро в онлайн конференция Тимерманс заяви: „Трябва да се разделим с въглищата, няма място за тях, но трябва да осигурим бъдеще за въглищните региони и преходът да бъде справедлив. "Позеляването“ на европейската икономика ще донесе огромни възможности за България. Зам.-председателят на ЕК смята, че България може да стане център на зелената енергия за целия регион.

„Ние в ТЕЦ "Бобов дол" работим именно по осъществяването по най-лекия начин на прехода между въглищата и създаването на условия за по-екологично производство на енергия. Категоричен съм, че промяната ще включва и осигуряване на достатъчно възможности на заетите в сектора. Ще се намерят работни места за всички – от енергетика, през миньора до местните фирми, които пряко зависят от нашата дейност и ТЕЦ "Бобов дол" и мините са основните им клиенти.“ заяви Спасов. Според него цената на прекратяването на използването на въглищата и трансформацията на централите ще бъде много висока. Но ако не предприемем нищо, загубите за България ще бъдат много по-големи.

Зелената сделка има за цел да осигури финансиране за реализиране на проекти, които да доведат до съществено подобряване на качеството на въздуха. Приоритетни са инвестиционни намерения за създаване на мощности за производство на енергия от екологични източници, както и въвеждане на по-екологичен транспорт. Целта на ЕС е да постигне въглеродна неутралност през 2050 година.