Все още има време за предотвратяване на увеличението, ако се избере търговец

До 1 юли бизнесът трябва изцяло да премине на свободния пазар на ток. По данни на търговците обаче до този момент не повече от 30% от българските компании са го избрали доставчик. Останалите или не знаят или не са предприели мерки за излизане на свободния пазар. За тях това доведе до до най–малко с 20% по-високи сметки за електрическа енергия през изминалата зима.

След 1 юли горна граница на цената на електрическата енергия няма, ако фирмата не е подписала споразумение с търговец. Причината е автоматичното прехвърляне към доставчик от последна инстанция.

"Отлагането носи само загуби. Излизането на свободния пазар носи по-ниски цени, цялата процедура отнема минути - от прегледа на оферта до подписване на договор. Останалата част от процедурата се поема от нас, защото сме сериозен търговец. Излизането на свободния пазар е по–лесно от това да си поръчаш например вечеря по телефона или онлайн. Възможните прични за отлагане според мен се дължат вероятно на слабата информираност и малката сума, която се спестява на този етап, въпреки че в годишен аспект тя възлиза на поне една месечна сметка. Трета възможност е хората да се плашат да не останат без ток, ако не изберат коректен търговец. Искам да ги успокоя, като им кажа, че без ток няма да останат, а съществущото ЕРП винаги ще поддържа тяхната мрежа, променя се единствено цената и то в тяхна полза“, казва Павлин Павлов от „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.

Важни са и условията за прекратяване на договора между двете страни. Поради това трябва да се избере надежден търговец на ток, защото от опита и големината на бизнеса му зависи и възможността за добри условия. Изборът на търговец дава и възможност на бизнеса да ползва толкова електрическа енергия, колкото и когато е необходимо. За доставчика остава задължението да следи борсата и да балансира по начин, по който това да не се отразява чувствително на цената. „Нашите клиенти до тази година бяха предимно големи консуматори, което ни прави гъвкави и конкурентни в привличането на малките семейни бизнеси, офиси и ателиета в настоящия момент“, посочва Павлов.

Като един от най–големите и дългогодишни търговци „Гранд Енерджи Дистрибюшън“ правят не особено оптимистична за либерализацията прогноза. Въпреки че смятат, че това е очакван и много благоприятен за бизнеса процес, според тях след 1 юли собствениците и управителите, които днес отлагат решението, ще осъзнаят предимствата на свободния пазар, когато платят по–високи сметки и установят колко излишни разходи им коства забавянето. В комбинация с пандемията и трудното оцеляване на голяма част от компаниите това може да се окаже фатално за някой бизнес.

"Разбираме страховете на заведенията, които за последната година почти не са работили, но колко от тях са подписали договор с търговец на ток, с което да оптимизират част от разходите си", пита Павлов. А с наближаването на по–топлите месеци се очаква заведенията да отворят масово. Същото се отнася за кварталните супермаркети. Те изглеждат малки консуматори на пръв поглед, но всъщност не е така, защото са оборудвани с хладилни съоръжения, които увеличават сметките, независимо от сезона.

На 50 кв. метра площ не могат да съберат голям асортимент, голяма наличност и съотвено оборотите са лимитирани. След преминаването на свободния пазар спестената сума на някои квартални супермаркети е равна на дневния им оборот, дават пример от „Гранд Енерджи Дистрибюшън. Колко би им станала сметката им след 1 юли, ако не излязат на свободния пазар, и водещ търговец като „Гранд Енерджи Дистрибюшън“ не се наема да прогнозира.

А по-лошо от високите цени за бизнеса е липсата на прогнозируемост. Затова от компанията призовават - не отлагайте решението и не чакайте да видите какво ще стане след 1 юли. Поискайте оферта от нашите експерти като има се обадите на националния телефон 0700 500 44 или направете запитване онлайн на grandenergy.net.