Никой да не си позволява да плаши хората със скокове на цената, казва председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България
Поисканото от топлофикациите в цялата страна повишаване на цените е следствие на нормалната законова процедура на ценообразуване за новия отоплителен сезон. При нея топлофикационните дружества правят предложения до КЕВР, а независимият регулатор има последната дума и определя пределната цена, като това става обичайно през юни. Това заяви Кремен Георгиев - председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България.
Според него хората не трябва да се притесняват, ако евентуално има повишение на цените на парното, то ще е по-скоро символично в рамките на няколко процента и няма да се усети осезаемо от потребителите. Георгиев обясни, че исканите увеличения са свързани с повишаването на цената на природния газ на световните пазари като суровина, използвана от газовите топлофикации - например тези в София, Плевен или Бургас. При топлофикациите, работещи на въглища, исканията за повишаване на цените се дължат най-вече на резкия скок на квотите въглеродни емисии, които те са принудени да купуват.
"Цената на тон в момента мина 47 евро и започва да се губи каквато и да е икономическа логика те да работят при тези ниа. Специално за въглищните топлофикации е нужна държавна стратегия какво ще се прави при такива стойности на квотите въглеродни емисии. Тенденцията е те да растат още повече и повече особено в контекста на Зелената сделка", обясни Георгиев
Той отново подчерта, че КЕВР ще определи окончателните цени за всяка една топлофикация в страната, а практиката на регулатора е винаги да се поддържа прогнозируема и стабилна цена на топлоенергията. Нека никой не си позволява да плаши потребителите със скокове на стойноста на топленергията, призова Георгиев.