Експерименталният дигитален юан няма за цел да замести глобалното господство на щатския долар, заяви бившият управител на Китайската народна банка и настоящ президент на Китайското общество за финанси и банково дело Джоу Сяочуан в отговор на спекулациите относно активните усилия на страната да въведе официална електронна валута, предава радио Китай.

„Дискусиите за дигиталния юан (e-CNY) и електронните разплащания с виртуална валута (DCEP), особено в чуждестранни медии, обикновено водят до някои недоразумения“, каза Джоу в изказване пред провелия се в събота Глобален финансов форум, чийто домакин е университета „Цинхуа“ (PBCSF). „Има много коментари в чужди медии, че натискът на дигиталния юан, колкото и силен да е той, не може да замести господството на американския долар. Първоначалната цел обаче никога не е била да се замени щатския долар като глобална валута за резерви и разплащания“, подчерта Джоу.

„Проектът DCEP, основан основно на модернизиране на платежната система на Китай и бидейки догонващ в ерата на дигиталната икономика, има за цел да повиши ефективността, да намали разходите и да обслужва по-специално сегмента на плащанията на дребно. В чуждите медии има също предположения, които свързват дигиталния юан с интернационализацията на нашата, като твърдят, че DCEP не помага много за тази цел. Усилията за модернизиране и дигитализиране на платежната система, деноминирана в юани, ще помогнат за повишаване статута на китайската валута, но интернационализацията му зависи от институционалния и политическия избор на страната, както и от реформите и напредъка в отварянето, а техническите фактори са полезни само до известна степен“, каза още Джоу Сяочуан, който оглавяваше Китайската народна банка (КНБ) повече от 15 години, преди да бъде заменен през 2018 г. от настоящия И Ган.

Джоу също така опроверга твърденията, че DCEP, подкрепен от КНБ, има за цел да се превърне в заместител на платежни решения в трети страни. „Контролируемата анонимност“ на дигиталния юан е оправдана, тъй като има необходимост да се постигне баланс между защитата на неприкосновеността на личния живот и ограничаването на прането на пари, сделките с наркотици и трансграничните хазартни игри. В допълнение към защитата на неприкосновеността на личния живот, трябва да има известен мониторинг на определени дейности, и опасенията в тази насока не трябва да се използват като оправдание за забавяне на напредъка с DCEP, каза още Джоу Сяочуан.