Заради мерките за подпомагане в пандемията банката излиза на загуба
Българската банка за развитие е подкрепила с над 5,6 млрд. лв. 18 500 микро, малки и средни компании в България, съобщиха от банката в понеделник.
От 2009 г., когато се трансформира в банка за развитие, групата на ББР е отпуснала на 6 500 малки и средни фирми над 2,6 млрд. лв. кредити или друга форма на финансиране. Според банката това означавало, че средно на година около 590 компании са били подкрепени от държавната банка. Други над 12 хил. компании са получили гаранции по кредити на стойност над 3 млрд. лв.
От ББР посочват още, че са търговско дружество, което се самоиздържа от дейността си, не работи със средства от държавния бюджет и не е бюджетно предприятие. За разлика от повечето национални банки за развитие ББР не ползвала пълна държавна гаранция. Дейността на банката е регламентирана според специалния закон за нея и Закона за кредитните институции. От 2009 г. до началото на COVID кризата през 2020 г. тя реализирала ежегодни печалби. Общата сума е 229 млн. лв. след данъци, като около 30% банката е върнала обратно в бюджета под формата на дивидент.
През периода 2009-2019 капиталът на ББР не е увеличаван, като банката изцяло е самофинансирала дейността си – от собствен капитал, който е 752 млн. лева към 31 март 2020 г., и от привлечените кредитни линии от чуждестранни финансови институции.
Капиталът на банката е бил повишаван от 1999 г. до днес три пъти. През 2008 г. е вдигнат с 500 млн. лева като мярка на правителството на Сергей Станишев за справяне с последиците от световната икономическа криза. Другите две увеличение са през 2020 г. Първото е със със 700 млн. лева като мярка на правителството на Бойко Борисов за създаване на гаранционни програми за подкрепа на физически и юридически лица, пострадали от COVID-19. Второто увеличение е със 140 млн. лв. за закупуване на акции - необходимо условие пред България, за да се присъедини към чакалнята на еврото и Банковия съюз.
Към края на май тази година банката е одобрила 48 865 кредити на обща стойност 230,18 млн. лв. за физически лица, пострадали от COVID-19. По програмата за подпомагане на бизнеса е потвърдила 1729 кредита за над 254,5 млн. лв. Общо по двете програми одобрените средства са 484 858 156 лв., което било 69,27% от предоставения от държавата ресурс. Увеличеният капитал със 700 млн. лв. е с цел именно поемане на гаранции към търговските банки, които финансират пострадалите от COVID кризата български лица и фирми. По тези гаранции ББР очаква загуби. Според международните счетоводни стандарти първите такива са отчетени през 2020 г., което е причина банката да излезе на загуба за пръв път от 12 години. Максималният размер на очакваните загуби е равен на внесения от държавата чрез увеличение капитал. Това е причината да не може да се използва за друг вид кредитна дейност извън гаранционните програми.
От ББР посочват още, че са системно значима банкова институция и тя е наблюдавана съгласно най-високите стандарти за одитиране от два независими одитора. Надзор има и от страна на БНБ. Международните кредитори на ББР също извършвали прегледи на състоянието на банката.