Министър Комитова планира да въведе граждански контрол за качеството на всеки обект в гаранционния срок

В понеделник регионалното министерство отново ще внесе документите за регистрация на временното ръководство на "Автомагистрали" в Агенцията по вписванията. Това съобщи по БНР в "Неделя 150" регионалната министърка Виолета Комитова.
МРРБ няколко пъти неуспешно опитва да отстрани изпълнителния директор на дружеството Стоян Беличев. Преди ден стана ясно, че съдът е отказал отново регистрация на временното ръководство, което трябва да действа до провеждането на редовен конкурс на 5 юли. И двата отказа са постановени от една съдийка - Мария Вранеску. Същата съдийка ядоса и министъра на икономиката Кирил Петков заради отказа регистрация на новото ръководство на Българската банка за развитие.
Комитова припомни, че идеята й билеа в "Автомагистрали" да има временно ръководство от трима души, което да действа от 22 юни до 5 юли, когато е предвиден конкурс за избор на петима души, които да влязат в ръководния орган на дружеството.
„Г-н Беличев и съдия Мария Вранеску много се тревожат, че аз искам за 15 дена да сложа временно ръководство.“
"Ако г-н Беличев се разболее, регионалният министър няма ли право да назначи временно ръководство? Към г-н Беличев върви и прокурорска проверка. Него не го притеснява, очевидно е в много добри отношения с г-жа Вранеску, смята се за много безценен", добави Комитова. Има обаче и добра новина - "българската съдебна система може да работи и много бързо", каза иронично Комитова.
Министърката поясни, че в търговското дружество вече тече проверка и от НАП по повод даваните авансово за строителни материали милиони. Преди седмица Комитова обяви, че „Автомагистрали“ ЕАД е платило авансово 84 милиона лева на фирма за доставка на материали за ЛОТ 5 от магистрала „Хемус“, но строителството все още не е започнало. Тогава Беличев отговори, че така се спестяват пари заради бъдещото поскъпване на материалите.
" Това е все едно да си купите мебели за една къща, която ще строите след пет години - колко да са големи, къде ще ги държите, ще се построи ли въобще къщата и т. н.", посочи Комитова.
Предстоят срещи на ръководството на МРРБ с всички фирми, които са взели аванси. Ще работим, за да си завършат работата по договорите, категорична бе Виолета Комитова.
Държавата отделя много пари за строителство на пътища, а ние всички сме инвеститори в тези пътища, защото се дават пари от бюджета. От друга страна обаче строителните фирми се оплакват, че парите са малко и това се отразява на качеството, продължи тя.
„И двете страни са прави. Знаете ли защо се получава така? Защото между тези две има една дупка, в която се е наместило едно невидимо явление, наречено корупция. Тя няма партия, няма цвят, няма мирис, тя е невидима, тя е потайна, тя е коварна. Тя се извършва от хора, които имат власт. Те не се страхуват от прокуратура, от съдебна система, затова си позволяват да извършват корупция.“
Министърката обяви още, че знае как може да се случи превантивната борба с корупцията в строителството.
- Няма да раздаваме повече пари за строителство без обществени поръчки като въпросните аванси,
- Назад към пазарната икономика и конкуренцията.
- Обществените поръчки ще бъдат без инженеринг
Министър Комитова планира още да въведе граждански контрол за качеството на даден обект в гаранционния срок. „Не ни трябват контрольори. Ние ще контролираме качеството в гаранционния срок чрез гражданите.“