Силният шум и замърсяването водят до депресии, казва младият преподавател от Медицинския университет в Пловдив, който е част от световния топ 1% учени на Станфордския университет

- Д-р Джамбов, как приемате класацията на Станфордския университет, която ви постави сред личностите с най-голямо влияние върху световната наука за миналата година?

- Като голямо признание не само за мен, а и за екипа, с който работя, както и за Медицинския университет в Пловдив. Няма да скрия, че останах малко изненадан, след като ми се обади колега, за да ме поздрави. Удовлетворен съм, че към нашата работа и резултатите от нея има интерес не само в България, а и в чужбина.

- Как влияе пряко върху здравето на хората замърсяването на околната среда в град като Пловдив?

- Извършените от нас проучвания показват, че силният шум и голямата замърсеност на въздуха водят до чести симптоми на тревожност и депресия. Хората използват антидепресанти и постъпват по-често в болница за лечение. Стресът от околната среда оказва отрицателно въздействие и върху поведението на човека. Животът в такава среда ограничава възможностите за физическа активност и социалните контакти в откритите градски пространства. Тези вредни въздействия повишават заболеваемостта от инфаркт, инсулт, затлъстяване и диабет. Изчисления показват, че на година в България над 10 000 преждевременни смъртни случая се свързват със замърсения въздух.

- В Пловдив обаче проблемът със зелените площи е сериозен. Какви са вашите препоръки от гледна точка на здравето?

- Да, коефициентът на озелененост на града е нисък. Трябва да бъдат взети мерки за неговото решаване. Предизвикателство е да се постигне препоръката на Световната здравна организация отстоянието на всяко жилище от градски парк да бъде не повече от 300 метра. В много български градове степента на озеленяване е ниска, а парковете са често неравномерно разпределени. Това не е само естетически и градоустройствен проблем, а се отразява и върху общественото здраве. Опитваме се да съдействаме с изследвания в тази насока. Озеленяването се свежда не само до засаждане на повече дървета. Преди да стане това, е необходимо да се извърши проучване какви дървесни видове е най-добре да се засадят и как да се организират зелените насаждения в градското пространство, да няма такива, чиито цветове могат да предизвикат алергии или други вредни въздействия, както и да се вземат под внимание предпочитанията и нуждите на местните жители.

Само така хората ще могат да се възползват максимално от предимствата на природата, тъй като откритите градски пространства са не просто механичен сбор от елементи като растителност, а имат и социални функции, които повлияват нивото на физическа активност на открито и социалните контакти, а това от своя страна може да повиши устойчивостта спрямо стреса и предизвикателствата, които срещаме в ежедневието си.

CV

Д-р Ангел Джамбов от Пловдив попадна в престижната класация на Станфордския университет, която го нареди в топ 1% на учените с най-голямо влияние върху световната наука през 2020 година. Рейтингът включва над 9 млн. учени от цял свят.

Ангел Джамбов е главен асистент в Катедра “Хигиена” на МУ в Пловдив. Той получи награда “Питагор” за млад учен за 2019 г. Роден е през 1989 г.