Сметната палата е оповестила на сайта си доклада от одита на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който обхваща 4 години - 2016-2020 г. Институцията открива редица нередности, но не е изпращала до медиите съобщение, че документът е оповестен.

В частта, която разглежда описа на имуществото на фалиралата КТБ, одиторите посочват, че не откриват описани договорите и вземанията на банката, вкл. липсват данни и информация за кредитните досиета, налични в банката към датите на изготвянето на описите. В отделни случаи е прилагана справка за броя папки с кредитни досиета, но без информация за кредитите (кредитополучател, дата, размер и т.н.) и за съдържащите се документи в кредитните досиета.

От фонда са обяснили тази липса с това, че самото описване и събиране на тези документи е ставало по ускорена процедура, а освен това информацията за обичайните банкови дейности се съхраняват предимно на електронен носител, което според фонда гарантира тяхното коректно съхранение.

Одиторите установяват още, че през разглеждания период не е осъществен достатъчно ефективен контрол относно упражняването правомощията на синдици на банка в несъстоятелност, предаде "Дневник". 

В доклада е отбелязано и че при назначаването на новите двама синдици на КТБ АД през ноември 2015 г. не е прилагана одобрената процедура за избор на синдик на фонда. "В резултат за синдик, с правомощия по управление на маса на несъстоятелността в размер на над 1 милиард лева е назначено лице, което не притежава предходен опит в процеса по несъстоятелност (вкл. банкова и/или търговска), както и професионален опит в банка", се посочва в доклада. Допълва се , че двамата са добавени в списъка на БНБ с одобрени синдици едва месец по-рано. Тогава тези постове заеха варненският адвокат Ангел Донов и счетоводителката от Троян Кристи Маринова.

Прогнозираният процент на възстановяване на претенциите на кредиторите е приблизително 20 на сто. Получените средства от осребряване на масата на несъстоятелността са също с такъв приблизителен дял спрямо първоначалната им стойност. В допълнение от общо 3.7 млрд. лева, които фондът е изплатил на гарантираните вложители, три четвърти не са му възстановени, се отчита още в доклада.

Към края на 2021 г. общо разходите по несъстоятелността надхвърлят 99 млн. лв. и са почти 7% от набраните средства от осребряването на имуществото.

Банката фалира през пролетта на 2014 г., а съдът определи за начална дата на несъстоятелността в началото на ноември. Наскоро бе върнато в съда делото за лиценза на КТБ.