Експерти предупреждават, че не само децата, а и възрастните може да бъдат подлъгани от фалшиви клипове

Откакто интернет навлезе в домовете ни, родителите често повтарят на децата да не вярват на всичко, което видят онлайн. Но с възхода на изкуствения интелект (AI) вече е нужно и възрастните да се научат да разграничават реалното от нереалното в мрежата.

Важно е, защото сме в зората на дийпфейк съдържанието - вид информация, генерирана или манипулирана така, че максимално да наподобява образите и гласовете на реални личности.

Независимата британска организация за проверка на фактите Full Fact определя дийпфейк като “видео- или аудиоклипове, които са създадени с помощта на инструменти на изкуствения интелект, за да имитират поне полууспешно лицето или гласа на публична личност”.

От ултрареалистичен видеоклип на актрисата Марго Роби, която мие пода, до обезпокоителен запис на Владимир Путин - през последните години светът видя няколко смущаващи дийпфейк видеа.

Но как да разберем, че в тези клипове нещата не са такива, каквито изглеждат? Професионалисти разкриват шестте основни признака, които ни подсказват, че съдържанието не е истинско. Настояват, че специално внимание трябва да обръщаме на ушите.

“С напредването на технологиите няма съмнение, че генерираните от изкуствен интелект фалшификати стават все по-често срещано явление в социалните мрежи и на други места в интернет, размивайки границата между измислица и реалност”, казва Крис Морис, главен изпълнителен директор на Full Fact. Добавя, че дори при липса на доказателства за достоверността на клиповете

трудно може да се установи дали са генерирани от изкуствен интелект,

редактирани по някакъв друг начин, или създадени от имитатор.

Ето и съветите на Full Fact, с които да се предпазим да не ни заблудят в мрежата:  

1. Проверете формата на лицето и ушите.

Един от най-лесните начини да установим, че видеоклип е дийпфейк, е като проверим формата на лицето. В интервю за канала Corridor Crew в YouTube  AI дизайнерът Крис Уме обяснява защо формата на лицето винаги е индикатор, че нещо не е наред.

“В много от случаите мерките на тялото им са несъразмерни. Най-доброто нещо, което можем да направим, ако се съмняваме в истинността на дадено видео, е да потърсим снимка на въпросния човек и да я наложим до образа от записа. Ако забележим някакви разлики, най-вероятно видеото, което гледаме, е дийпфейк”, разяснява специалистът.

 Крис Уме съветва още, че трябва да обърнем особено внимание на формата на ушите, които е трудно да бъдат фалшифицирани.

2. Можете ли да намерите оригиналните кадри?

Ако не можем да забележим проблеми с формата на лицето, специалистите препоръчват да проверим дали може да намерим оригиналните кадри. Това става чрез търсене на ключови думи в платформи като Google, YouTube и TikTok.

Ако обаче видеоклипът няма характерни особености, които да се търсят, експертите съветват да се направи обратно търсене на изображения, като се използват скрийншоти на ключови части от видеоклипа.  

3. Проверявайте внимателно изразите и маниерите на поведение.

Ако във видеоклипа участва известна личност или обществена фигура и се съмняваме дали не ни мамят, е важно да търсим специфични маниери или начини на себеизразяване. Професор Хани Фарид, експерт по фотокриминалистика в Калифорнийския университет в Бъркли, нарича тези характеристики “меки биометрични данни”.

Във видеоклип, публикуван в YouTube, той дава пример с

повдигането на главата и лекото намръщено изражение

на бившия президент на САЩ Барак Обама, когато той казва “Здравейте всички” в седмичните си обръщения.

4. Подравнени ли са очите?

При дийпфейковете често има проблеми с подреждането на очите, отбелязва Крис Уме. “Само в неподвижни кадри можем да открием тези несъответствия”, допълва той.

За да проверим подравняването на очите, трябва да спрем видеото няколко пъти и да проверим дали те гледат в една и съща посока.

5. Търсене на визуални пропуски

Експертите от Full Fact смятат, че фалшивите видеоклипове могат да изглеждат убедително, когато човекът е обърнат с лице към камерата, но технологията може да се обърка, когато е настрани. “Може да успеете да забележите такива грешки, ако забавите кадрите”, казват специалистите.

Така ще е по-лесно да забележим точките, в които технологията не успява да съчетае идеално генерираното от изкуствен интелект лице с реалната част от видеото.

6. Синхронизира ли се правилно гласът с видеото?

И накрая, специалистите препоръчват да се анализират виземите - общите движения на устата при издаване на различни буквени звуци.

“След като разгледахме някои от най-сполучливите дийпфейкове, предположихме, че понякога движението на устните на генерираните образи не е съвсем правилно”, обяснява проф. Фарид.

Ако забавим даден клип, може да забележим, че устните не се огъват правилно, за да съвпаднат със звука, който издават. Движението на устата не съответства с аудиото. Следователно, можем да заключим, че сме попаднали на фалшификат.