Ако и имате стартираща фирма, то значи най-вероятно се интересувате от това как да финансирате бизнеса си. За щастие, в днешно време има много варианти, от които всеки бизнес може да се възползва. В следващите редове ще Ви запознаем с 12 вида финансиране, подходящи за стартъпи, малки и големи компании.

1. Финансиране с евросредства 

Финансирането с евросредства е предпочитан начин за финансиране от малки и големи компании. За да кандидатствате за европейско финансиране трябва да се свържете с консултанти по европейски проекти, който да изберат правилната програма и процедура за вас. Експертът ще прецени дали сте подходящи за процедурата и дали имате шанс да спечелите финансиране. Щом имате зелена светлина, може да се пристъпи към изготвянето на проектно предложение. Кандидатите трябва да подадат проекта си през системата на ИСУН в съответния срок, който е обявен.

2. Инвеститори

Инвеститорите или т. нар. ангели-инвеститори имат практиката да инвестират в замяна на дял на капитала на фирмата или като част от синдикираната група от ангели. Могат и да инвестират с определен фокус, тъй като е възможно да имат експертни познания по конкретен сектор. Ангелите-инвеститори могат да предложат съвети и съдействие, които са по-специфични за сектора, в който работи стартиращата фирма.

3. Приятели и семейство

Срещали сме практиката стартиращите фирми,а и не само те, да потърсят съдействие от приятели и членове на семейството, преди да потърсят други решения за финансиране. Тази практика си има и своите предимства – не е нужно да ги убеждавате, че си струва да инвестират средствата си във вашата компания. Смята се, че ако имате достъп до финансиране от приятели и семейство ще сте в привилегирована позиция, защото връщането на средствата е по-лесно. От друга страна, това не е препоръчително да се прави, от гледна точка на това, че предприемачите са улеснени със съществуващи връзки и проблема с еднообразието се засилва.

4. Буутстрапинг 

Буултстрапингът представлява вид финансиране, което се осигурява от съдружниците основатели и след това от приходите от бизнеса, като не се използва външен капитал. По-печелившите компании обаче биха предпочели да заложат на инвестиция от компания за рисков капитал. При буултстрапинга основателите (съдружниците) контролират фирмата и имат право да вземат сами решения за нея. Слабата страна на този метод е, че ако основателите не разполагат с експертна информация и нямат опит, могат да възникнат затруднения и дори да се провалят в начинанието си, като така загубят и парите си.

5. Банкови заеми

Всеизвестен факт е, че големите банки могат да предложат заеми на предприемачи. Проблемът е, че този тип финансиране е трудно да се осигури на стартиращи компании. Стартиращи фирми се смятат за по-рискови в сравнение с тези с повече опит, защото не винаги могат да докажат надежден бизнес модел. Вече установените фирми нямат този проблем и лесно могат да се възползват от изгодно финансиране на бизнеса си.

6. Рисково финансиране (венчър капитъл)

При този вид финансиране, инвеститорът осигурява финансиране срещу дял от компанията. Смята се, че това е най-популярният вид финансиране сред предприемачите, тъй като се издават чекове на по-висока стойност, отколкото при други видове финансиране. Тази практика е полезна и силно търсена от стартъп фирмите, които желаят да се разраснат възможно най-бързо.

Подкрепата от инвеститор влияе благоприятно на репутацията на стартиращата фирма в ранен етап, особено когато има силна конкуренция за капитал. Често получаването на финансова подкрепа от венчър финансиране привлича интереса и на други инвеститори.

Компаниите за венчър капитал се интересуват от целите на компанията и бъдещото и развитие, доказателство за печалбата на компанията и т.н. Освен това инвеститорът преценява каква е репутацията и ангажираността на съдружниците и ще очакват да им се докаже пазарната валидация на продукта.

На етап финансиране от серия А, инвеститорите се фокусират конкретно към числата. Ще е нужно да се направят прогнози за продажбите, отчети за приходите и разходите, отчети за паричните потоци за бъдещ период (обикновено поне за 3 години).

7. Акселератори

Акселераторите избират кохорта от създатели на стартъп бизнеси, които да участват в програма за развитие с менторство. Ако не разполагате с контакти, то това ще бъде добър вариант за вас и вашата стартираща фирма. След приключването на програмата, фирмата Ви може да получи парична инжекция срещу дял от капитала ѝ.

Важно е да споменем, че акселераторите са различни, както и че стартъп бизнесите трябва да бъдат внимателни по отношение на менторите и доколкото те са подходящи за тях.

8. Групово финансиране (краудфъндинг)

Този вид финансиране стана популярно, покрай платформи като Kickstarter, и представлява голяма група от хора, които инвестират с индивидуални суми във Вашата фирма чрез платформа. Съществуват няколко вида групово финансиране:

Финансиране, базирано на награди

Поддръжниците, които Ви следват в платформата и инвестират във Вас имат възможност да получат нефинансови ексклузивни предимства, като например достъп до продукта преди стартирането на пазара, достъп до ексклузивни награди, и други. Тази практика е доста удобна за получаване на обратна връзка за самия продукт още в зародиш, което позволява той да бъде подобрен, спрямо изискванията на бъдещите купувачи.

С дялово участие

При този вид групово финансиране поддръжниците получават дял от компанията, което автоматично означава, че бройката им не е толкова голяма. Като резултат обикновено фирмите не могат да разчитат само на този вид финансиране. По-голямата част от финансирането, от което се нуждаят набират с помощта на водещ инвеститор, а след това прибягват до краудфъндинг.

Краудлендинг

Стартъп компаниите кандидатстват за заеми чрез платформи за равноправно кредитиране. Заемът трябва да се върне в посочения краен срок и може да се обвърже с активи, което от своя страна е рисково за стартъп компаниите, които не са сигурни дали ще могат да изплатят навреме получения заем.

9. Грантове

Има организации, които предлагат финансова помощ на стартиращи фирми. Този вид финансиране е често срещан при научни стартиращи компании, но се среща и в други сектори. Грантовете са финансова инжекция, която фирмите няма нужда да връщат след време, и те се отпускат за конкретни цели или проекти от НПО-та и други публични организации или фирми с корпоративна социална отговорност.

10. Рисков дълг 

Това е вид финансиране, което трябва да се върне, вместо да се обменя за собствен капитал. Това финансиране може да се използва за допълване на финансирането между кръговете на набиране на капитал.

За стартиращите бизнеси рисковият дълг е по-достъпен на по-късен етап, защото вече са събрали средства от рисков капитал или инвеститори. Ако фирмата Ви е фокусирана върху рентабилността, а не върху растежа на всяка цена, то този инструмент е подходящ за вас. При него има шанс за по-бързо изплащане на заемите.

Рисковият дълг обаче може да се окаже скъп и неподходящ вариант, защото лихвите обикновено са по-високи от обикновените банкови заеми.

11. Финансиране, основано на приходите

При този вид финансиране на заемодателя се обещава процент от бъдещите брутни приходи на фирмата за определено време. В този случай фирмите няма нужда да предоставят никакви активи като обезпечение, за разлика от банковите заеми.

Тази опция е подходяща само за стартъп фирми с редовни приходи. Това е така, защото плащанията на месец са определен процент, а фирмите, които нямат средства или се нуждаят от всички средства, които генерират, може да не могат да отделят парични средства за погасителните вноски.

12. Конвертируеми заеми

Този вид заеми представляват финансиране, което е нещо средно между собствен капитал и заем. Заемат се пари, а в случай че не бъдат изплатени до определен срок, те се превръщат в собствен капитал. Ако фирмата ви има нужда от малко пари в краткосрочен план, но не искате да се откажете от голям дял и смятате, че компанията ви бързо ще започне да генерира печалба, то този вид заем е подходящ за вас.

След като изяснихме 12-те начина за финансиране на стартиращ бизнес е време да изберете най-подходящия за вас и вашата компания. Ако не сте сигурни кой метод на финансиране да изберете ви препоръчваме да се обърнете към бизнес консултант, който ще може да оцени ниждите на бизнеса ви правилно. Така ще бъдете възможно най-спокойни и сигурни, че сте направили правилния избор за компанията си.