• Дружествата, които ни го доставят до контакта, ще го купуват от борсата
  • Мислят създаването на специална платформа, от която да се пазарува, но това ще правят не домакинствата, а крайните снабдители

Либерализацията на цената на тока за домакинствата, която е дъвка с балончета поне от 10 години, отново бе отложена. Остава депутатите да се разберат за колко време. БСП предлага две, “Има такъв народ” - 5 години. Но за да не се тупа никоя партия в гърдите, че тя е отложила свободния пазар за бита, най-вероятно ще е трети срок - може би 4 или 8 години.

Това отлагане обаче няма никакво значение, защото, ако депутатите преценят,

че народът не е готов за свободен пазар

на тока, пак ще го отложат

Колко му е да промениш закон - в енергийната комисия са го правили и за ден-два.

Има обаче един нюанс - политиците не харесват думата “отлагане”, защото пазарът за домакинствата от 1 юли се либерализира, но на едро. И това означавало, че страната ни е изпълнила записаната в плана за възстановяване и устойчивост реформа. А тя е едно от условията да бъдат получени парите от втория транш, който и без това е безнадеждно закъснял - срокът за усвояване на милиардите е 31 август догодина.

Какво означава либерализация на

едро за бита?

От 1 юли 2025-а Националната електрическа компания (НЕК) няма да прави микс от електроенергия за домакинствата. Тоест АЕЦ “Козлодуй” и големите вецове на НЕК няма да получават от КЕВР квоти, които ги задължават да предоставят точно определено количество електроенергия за бита.

Сега към тези количества се прибавя и произведеното от ТЕЦ “Ей И Ес “Марица-изток 1”, която има дългосрочен договор за задължително изкупуване на тока ѝ по определена с формула цена и това ще продължи до 9 май 2026 г., когато срокът му изтича. Тази енергия, която е сравнително скъпа, влиза в цената на микса за домакинствата. Преди година пък изтече дългосрочният договор на друга американска централа - ТЕЦ “КонтурГлобал “Марица-изток 3”, и тя ту затваряше, ту отваряше мощности.

След като НЕК направи този микс, който сега струва 133,39 лв. за мегаватчас, тя го продава на крайните снабдители. Това са дружества на “Електрохолд” за Западна България, на ЕВН за Югоизточна и на “Енерго-Про” за Североизточна България. Те пък го доставят на домакинствата. Това е пътят на регулираната цена.

От първия ден на полугодието НЕК няма да прави този микс, тоест спира да бъде обществен доставчик.

Производителите на най-евтиния в държавата ток - от АЕЦ “Козлозуй” и от вецовете на НЕК, ще го продават на борсата. Крайните снабдители, които го доставят до контакта у дома, ще го купуват пак оттам. Без да е официално оповестено, се говори, че Брюксел е одобрил схемата.

Как обаче ще стават тези

сделки?

Този въпрос трупа напрежение в енергетиката и вещае трескава работа в предстоящата седмица, когато експерти в работна група мислят механизъм за търговията. Досега в публичното пространство за него не е говорено.

Без да има окончателно решение, механизмът включва на борсата да се създаде специална платформа за търговия на ток за битовите потребители, на която да се предлагат гъвкави проекти.

На нея крайните снабдители, които ни доставят тока, ще пускат оферти какво количество търсят и на каква цена. Производители пък ще преценяват дали могат да отговорят на тези предложения. Това вероятно отново ще са АЕЦ “Козлодуй”, големите вецове, американската централа.

Договорите ще са дългосрочни - поне тримесечни, а може за половин година или за цяла.

Някои енергийни експерти коментират, че 80% от тока ще бъдат пазарувани на тази платформа и 20 на сто - на сегмента “Ден напред”.

Участници в работната група обаче казват, че няма такива задължения, тъй като става въпрос за свободен пазар.

В компаниите, които ни доставят тока, също има напрежение, че излизането на свободния пазар ще им създаде финансови проблеми и може да наруши ликвидността им. Тревогата им е, че от купуването на тока на борсата до получаването на парите от битовите клиенти, а и компенсациите от държавата има времева дупка, която може да стигне и до 45 дни.

Експерти са изчислили, че през февруари тя може да получи финансово изражение в размер на 700-800 млн. лева недостиг за трите крайни снабдители.

Този проблем е идентифициран и най-вероятно

законът ще предвиди разсрочване на

плащането към борсата с един месец

В рамките на седмица законовите промени за либерализацията на едро за домакинствата вероятно ще бъдат избистрени и ще влязат в парламента между двете четения.

Дотогава ще бъде определен и срокът за отлагане на либерализацията на дребно за бита.

Затова и няма нужда от излишна истерия. В Югоизточна Европа в момента цените на тока са много високи заради дефицитите в пиковите часове на потребление. У нас от 1 юли токът за дома ще поскъпне с нормалните от 1 до 4 или малко повече проценти. Енергийните компании вече подадоха заявления в Комисията за енергийно и водно регулиране за цена на електроенергията за битовите потребители.

Енергийният регулатор ще направи сметките, но няма той да се произнесе колко ще струва токът за домакинствата.

Този ангажимент поема правителството. (Какъв е моделът - виж карето.)

Домакинствата с компенсации,  както е бизнесът

Таванът на цената определя правителството

Моделът за цени на тока за домакинствата е подобен на този, по който бизнесът получава компенсации при скъпа електроенергия на борсата. В момента за него таванът на цената е 180 лв., тоест когато на борсата цената е над това ниво, фирмите получават компенсации от фонд “Сигурност на електроенергийната система”.

За бита обаче таванът ще се определя от правителството.

Тези дни министърът на енергетиката Жечо Станков заяви, че цената на електроенергията за домакинствата от 1 юли ще се изясни след доклад на КЕВР, който ще бъде внесен в неговото ведомство. А той ще предложи тавана ѝ в правителството.

Разликата между цената на тока, който крайните снабдители купуват от борсата, и тази, определена от кабинета, ще се покрива отново от фонда.

Преди време депутатът от ГЕРБ Делян Добрев коментира, че след 1 юли количествата за бита от АЕЦ “Козлодуй” и вецовете на НЕК ще се продават на свободния пазар на по-високи цени, а парите ще влизат във фонда и не се очаква проблем с ликвидността му.

Дори хората да са минали на отопление с климатици, което в последните години е масово, няма опасност семейният им бюджет да се нажежи до червено.

А докога ще е така? Докато трябва. Или докато цените на Балканите и в Югоизточна Европа се нормализират и се изравнят с тези в останалата част на континента. Което означава, че трябва да бъдат премахнати тесните места в мрежовата свързаност. По мрежова свързаност Европа още е разделена от желязна завеса, коментират експерти, които оперират мрежите.

Другата причина за опазване на цялото население от високи цени на тока е, че и досега никой не е идентифицирал енергийно бедните и енергийно уязвимите потребители, които задължително трябва да са защитени.