Преди известно време темата за „Балкански поток" беше кръщавана в негативна комутация „Турски поток", помните, с опит да се уязви този изключително важен инфраструктурен проект на правителството на Борисов. В момента интересите към неговото разширяване са огромни. Това отговори на въпрос на "24 часа" премиерът Росен Желязков.
По-рано през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира инвеститорския интерес към него.
Желязков заяви, че не говори само за един или друг инвеститор, а за начина, по който всички подобни инфраструктури в България, които съставляват част от транзитната инфраструктура, не само газопреносна, но и пътна и железопътна, да могат да носят и приходи за държавата, да увеличават своя капацитет, но да осигуряват и структурни гаранции за развитието на други сектори.
Той говори за привличането на стратегически, в това число, финансови инвеститори, като ги нарече инвеститори-котви, тъй като заради репутацията, която те носят, имат силата да променят цялата среда.
"Когато сме готови да представим пред обществеността подробности, тогава ще ги направим. В момента ние изграждаме необходимата информационна обезпеченост, за да може България да бъде атрактивна за такъв тип инвеститори от гледна точка не само на бизнес потенциала, а и на възможностите ние да гарантираме устойчивост, предвидимост, сигурни и работещи институции и най-вече върховенство на правото. Съгласете се, че инвестиции за 30-40 години имат нужда от предвидимост", заяви той.
Преди това премиерът коментира необходимостта от привличане на инвестиции в инфраструктурата. Досега у нас тя е изграждана и предимно с европейски средства, но този процес е към затихване.
България трябва да търси други начини за развитието на своята инфраструктура. Единият начин е чрез по-голямо преразпределение на БВП, което означава увеличаване на данъчната тежест. Ние сме заявили, че това правителство няма да го прави, категоричен е Желязков. Другият е чрез привличане на финансови или стратегически инвеститори, които да инвестират с хоризонт 30-40 години.
Един от големите ангажименти на правителството е да създаде такава среда, че да привлича инвеститори от световна величина. Не случайно министър Караджов от първия ден на правителството говори за развитие на публичната среда и публичната инфраструктура, независимо дали е железопътна, пътна, ВиК, енергийна или каквато и да е, чрез публично-частно партньорство, каза още премиерът.