Правителството на България е убедено в перспективите за развитие на отношенията с Казахстан и наличието на редица области от взаимен интерес, които могат да бъдат насърчени чрез активен диалог между официалните институции, както и между бизнес средите на двете държави.

Това заяви министърът на икономиката и индустрията на България Петър Дилов, който заедно със Серик Жумангарин, заместник министър-председател и министър на националната икономика на Казахстан, откри българо-казахстански бизнес форум, организиран от Българската търговско-промишлена палата, предава БТА.

Дилов посочи, че форумът е доказателство за желанието и интереса на двете страни да работят заедно за развитие на взаимоизгодно сътрудничество.

Дилов посочи, че страната ни е надежден икономически партньор, лидер в региона по финансова стабилност, макроикономическо развитие и състояние на кредитния рейтинг. България е сред страните с най-ниска данъчна ставка в Европа и с най-ниските оперативни разходи в Общността. Условията и възможностите, които предлагаме, са признати от редица утвърдени и водещи международни компании, които успешно работят тук и разширяват дейността си, обърна се министърът към участниците във форума.

Той посочи, че от особена важност е чрез действията и мерките, които се предприемат, бизнесът да бъде подпомогнат и да се развива още по-конкурентна бизнес среда, за да запази България лидерските си позиции по финансова стабилност, кредитен рейтинг в региона на Източна Европа.

Министърът увери деловите среди, че ведомството ще окаже пълна подкрепа за бъдещи инвестиционни и бизнес планове.

През последните години ЕС и България като член на Съюза трайно се позиционират като основен търговски партньор на Казахстан, като заслуга за това имат съгласуваното през 2015 г. Споразумение за засилено партньорство и сътрудничество ЕС - Казахстан, както и че на 30 ноември 2015 г. Казахстан стана пълноправен член на Световната търговска организация, посочи министър Дилов.

Той отбеляза, че двете страни имат традиционно добри политически, икономически и културни връзки и добави, че правителството работи активно за развитие на икономическите връзка със страните от Централна Азия, лидер сред които, по думите му, безспорно се откроява Казахстан, с отчитане на потенциала за увеличаване на българския износ и привличане на инвестиции, както и на приоритетите за развитие на региона от гледна точка на инфраструктурни и енергийни проекти.

Икономическият министър заяви, че Централна Азия разполага със сериозен икономически потенциал и посочи, че със съвместни усилия продължава търсенето на нови стимули за улесняване на бизнеса, създаване на нови работни места и нови бизнес възможности.

През последните години България бележи стабилен икономически ръст сред икономиките на Източна Европа, известна е на инвеститорите като място, където може да се развива технологичен бизнес, има стабилна икономическа среда и хора, отворени към нови бизнес идеи и производства, заяви икономическият министър. Той посочи, че се отчита значително нарастване на интереса към България като инвестиционна дестинация, особено в производството и по-специално в това на части и компоненти за водещи световни производители на автомобили, в бизнес услугите с висока добавена стойност. България привлече значителен брой и големи по обем големи проекти в електрониката, електротехниката, информационните технологии и аутсорсинга, химическата промишленост, логистиката, транспортното оборудване и машиностроенето, допълни Дилов.

Той посочи, че за да се отговори на изискванията на инвеститорите, се работи по реформиране на професионалното образование, намаляване на административната тежест и развитието на индустриалните зони.

Събитието е подготвено със съдействието на Министерството на икономиката и индустрията на България, Посолството на Казахстан в София, Българо-казахстанската търговско-индустриална камара по повод провеждането на петата сесия на смесената Българо-казахстанска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.