Производството на петрол в Казахстан се е увеличило с 2 на сто през май, съобщи днес източник от сектора, цитиран от Ройтерс и БТА. Това увеличение е в противовес на натиска от ОПЕК+ върху централноазиатската страна да намали добива.
Казахстан многократно е нарушавал производствените квоти на ОПЕК+, позовавайки се на това колко е сложно да бъдат накарани западните петролни гиганти като "Шеврон" (Chevron) и "Ексон мобил" (ExxonMobil) да съкратят добива си.
Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, група, известна като ОПЕК+, реши да ускори увеличаването на производството, частично, за да накаже членките, които не спазват ограниченията, чрез допълнително засилване на натиска за намаляване на международните цени на петрола, съобщиха източници от картела.
Производството на петрол в Казахстан е спаднало с 3 на сто през април, въпреки че все още надвишава квотата на страната в ОПЕК+.
Министерството на енергетиката на Казахстан не отговори на искането за коментар относно майските данни за добива.
Ведомството съобщи в отделни коментари по електронната поща, че добивът от най-голямото находище "Тенгиз" в страната е достигнало планираното си ниво, което означава, че производството на страната няма да се увеличи допълнително тази година.
"Казахстан предприема всички мерки, за да спази задълженията си към ОПЕК+ и да компенсира излишното производство", се казва още в коментарите по имейла.
Според източник от индустрията, пожелал анонимност поради чувствителната тема, производството на суров петрол в Казахстан, без газовия кондензат, е било средно 1,86 милиона барела на ден от 1 до 19 май, включително 932 000 барела на ден в "Тенгиз".
Това е увеличение спрямо 1,82 милиона барела на ден през април, когато Казахстан намали производството от 1,88 милиона барела на ден през март.
Съгласно последното споразумение на ОПЕК+, квотата на Казахстан за май се увеличи до 1,486 милиона барела на ден от 1,473 милиона барела на ден през април.
Енергийното министерство на страната многократно е заявявало, че е ангажирано със споразумението на ОПЕК+,. То съобщи, че ще компенсира свръхпроизводството чрез намаляване на кумулативния си добив с 1,3 милиона барела на ден до април 2026 г., като същевременно ще даде приоритет на националните интереси пред тези на ОПЕК+ при вземането на решения относно нивата на производство.
Големи западни петролни компании, включително "Шел" (Shell), "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) и "Ени" (Eni), както и "Ексън мобил" (ExxonMobil) и "Шеврон" (Chevron) участват в петролни проекти в Казахстан.
"Очакваме производството на Казахстан да се стабилизира на около 1,8 милиона барела на ден. Високопоставени лица подчертаха ограничената гъвкавост при намаляване на добива, като се има предвид, че находището се контролира от международни фирми", се казва в бележка на Търговската банка на Абу Даби.