Кметът Радев посочи, че основната цел на проекта е в региона да има повече инвестиции и по-добре платени работни места
Кметът на Сливен Стефан Радев направи днес първа копка на дългоочаквания Индустриален парк в града. Пред гостите на събитието той посочи, че основната цел на проекта е в региона да има повече инвестиции и по-добре платени работни места, съобщават от пресцентъра на общината.
"Тази инвестиция я правим, защото това може да бъде много силен инструмент на общината за привличане и насърчаване на инвестирането в нашия район. В Сливен има и други индустриални площи. Не може и не бива да сваляме фокуса от тях. Дължим развитие и на тези зони, но тук, с тези терени, общината ще може да изпълнява своите политики. Важно е също и да не останем назад от това, което се прави в България. В момента се инвестира в осем такива зони, пет от тях са в Северна България, три са в София, Сливен и Бургас", обясни Радев.
Той е категоричен, че от много гледни точки мястото има огромен потенциал, тъй като географски теренът се намира в близост до стратегически важни обекти. В него влиза и летище „Бършен". "Намираме се на почти равни разстояния от София, Букурещ и Истанбул, на 100 км от пристанище „Бургас", на по-малко от 300 км от пристанищата в Тикирдаг и Александруполис, на 100 км е летището в Сарафово. Има жп линия, която е предвидено да влезе във втория етап на парка. На 17 км е магистрала „Тракия".
Кметът изтъкна също, че това, че страната ни е в Шенген, допълнително ще се отрази на инвестициите в региона. Той изрази надежда, че страната ни ще влезе в Еврозоната, което също ще донесе икономическа полза и възможност за чуждестранни инвестиции.
"Разбира се, че не трябва да се заблуждаваме, че направата на инфраструктурата е магическа пръчка, която ще доведе до развитие. Най-важният въпрос ще продължават да бъдат хората. Трябва да работим за това да съчетаем наличието на инфраструктурата с поредица от мерки, които да насърчават преквалифицирането, учението на хората. В света, както политически, така и икономически тече огромна трансформация, която през следващите години ще промени начина, по който се прави икономика. Ще промени изискванията към това какви хора да работят, какви ще са успешните индустрии. Затова е важно ние да можем да подкрепим нашите съграждани и хората от региона да намерят своето достойно място в тези трансформации", каза още Стефан Радев.
Той очерта също и предизвикателствата, които съпътстват реализацията на проекта - кратките срокове заради нестабилната политическа обстановка през последните години. „По Плана за възстановяване и устойчивост за общините остана само година да построим всичко, което трябва да се построи. Ще направим всичко възможно да се вместим в тези предизвикателни срокове. Дай Боже след година да се съберем отново тук и да видим този терен съвсем преобразен", пожела още кметът Радев.
От своя страна управителят на Индустриален парк Сливен Соломон Москона благодари на партньорите за доброто сътрудничество в лицето на Министерството на иновациите и растежа и „Фонд ФЛАГ". Той изтъкна, че дружеството вече има сключени около 30 споразумения за партньорство с организации, учебни заведения, вътрешни, външни търговско-промишлени палати.
На свой ред макроикономистът и стратегически консултант на индустриалния парк Георги Стоев посочи, че „от макроикономическа гледна точка това е новата звезда на индустриалния хоризонт на България. Това ще го усетите всички вие по първия голям инвеститор, който ще дойде да преговаря с кмета. Хареса ми това, което каза господин Радев и е прав – търсим инвеститори, които да плащат високи заплати, а не хора, на които да рекламираме България като евтино място за труд".
Изграждането на индустриалния парк ще се случи на три етапа. В рамките на първия, чието начало беше дадено днес, ще бъде изградена довеждаща инфраструктура. Тя включва разпределителна водопроводна мрежа, вътрешна канализационна мрежа, тръбно канална мрежа за разполагане на кабели ниско напрежение, които ще осигуряват захранването с електричество. Ще бъдат изградени също вътрешна газоразпределителна мрежа, физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи, улична мрежа за транспортно обслужване на територията на Индустриален парк Сливен-северна зона, и улично осветление. Срокът за изпълнение на вътрешната инфраструктура на северната зона е до 30 април 2026 година. Крайният срок за получаване на Акт 16 е 30 юни 2026 година.