Финансовите ръководители на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7), които провеждат среща в Канада, не са преговаряли относно търговски въпроси. Това съобщи еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис, който участва във форума, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"САЩ имат различна позиция (спрямо тази на Европейския съюз - бел. ред.) относно митата, но поехме ангажимент да намерим взаимноприемливи решения по този въпрос", посочи Домбровскис.
Финансовите министри и централните банкери от Г-7 се срещат на фона на предизвикателствата, пред които е изправена световната търговия заради високите мита върху вноса в САЩ, налагани от Вашингтон, посочва Ройтерс.
Валдис Домбровскис добави, че в рамките на форума в Канада е отправено предложение да бъдат затегнати санкциите, с които се забранява износът на руски петрол по море, чиято цена е по-висока от 60 долара за барел.
"Представихме предложение да бъде намалена горната ценова граница" на 50 долара на барел, посочи еврокомисарят, чийто ресор обхваща "икономика и производителност, изпълнение и опростяване".
Ограничението да не бъде изнасян по море руски петрол, който е по-скъп от 60 долара за барел, беше наложено, за да бъдат намалени петролните приходи на Москва на фона на военната й агресия срещу Украйна. В условията на спад на цените на петрола на международните пазари това ниво на ценовата граница вече не е достатъчно, за да представлява толкова значима санкция, посочват политически анализатори.
От своя страна управителят на германската централна банка "Бундесбанк" (Bundesbank) Йоахим Нагел, който също участва в срещата в Канада, обяви, че на нея е бил "постигнат напредък" по отношение на преодоляване на негативните ефекти от високите мита върху вноса, налагани от САЩ". Той обаче добави, че трябва да бъда преодолени "още препятствия". Нагел, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ, направи това изявление пред германската телевизия А Ер Де.