Япония е загубила позицията си на водеща държава в света по отношение на излишък по текущата сметка през 2024 г., или нетното салдо на активите си в чужбина, според данни, обявени днес от Министерството на финансите на страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Токио отстъпва първото място на Германия след 34 години, посочва агенцията.
Спадът идва на фона на рекордното ниво на нетните чуждестранни активи, които са нараснали с 12,9 на сто на годишна база до около 533,05 трилиона йени (3,7 трилиона долара) в края на 2024 г.
Това обаче е по-малко спрямо 569,65 трилиона йени на Германия, което означава, че Япония е загубила първото място, което заема от 1991 г. насам, обяви финансовото министерство.
Излишък по текущата сметка, в контекста на международните транзакции на дадена държава, възниква, когато стойността на нейния износ и инвестиционни приходи надвишава тази на нейния внос и плащания. Това означава, че страната печели повече от взаимоотношенията си с останалия свят, отколкото губи или нетен приток на капитал.
"Нетните чуждестранни активи се определят от натрупването на различни фактори, включително развитието на цените на финансовите активи и дълговете, както и на платежния баланс", заяви Йошимаса Хаяши, генерален секретар на японското правителство.
"Като се имат предвид тези промени и стабилното нарастване на нетните външни активи на Япония, не смятаме, че тази промяна в класацията трябва да се тълкува като знак за голяма промяна в позицията на Япония", допълни той.
Континентален Китай остава на трето място в света в класацията, следван от Хонконг и Норвегия, посочва японското финансово министерство.
Драстичното поевтиняване на йената допринесе за увеличаване както на международните активи, така и на пасивите, но активите нараснаха с по-бързи темпове, благодарение по-специално на увеличените бизнес инвестиции в чужбина, сочат данните.