"Цените и инфлацията вървят ръка за ръка. Членството ни еврозоната ще доведе до повече инвестиции, повече работни места, по-висок ръст на заплатите. Пенсионерите ще бъдат защитени, защото според съществуващия закон пенсиите всяка година се увеличават. Демографската ситуация е тежка, положението ще продължи да се влошава. Необходими са сериозни реформи в пенсионната система и по-специално във втория стълб, за да могат хората да натрупат спестявания. Възрастта за пенсиониране трябва да продължи да се увеличава, защото и продължителността на живота също се увеличава. Това ще бъде основна тежест за бюджета в бъдеще, каквото и да направим, въпросът е да не пречи на други политики на правителството". 

Това коментира Милен Велчев, бивш финансов министър в предаването "Лице в лице" по БиТиВи относно приемането на еврото от 1 януари 2026  г.

"Това ще помогне на България да излезе от страничната алея на магистралата и да влезе в сърцевината на Европейския съюз. Ще бъдем част от държавите, които взимат важните решения в еврозоната, вместо да сме в чакалнята, където чакат другите държави, които не са приели еврото, да им се сведат взетите вече решения", убеден е той. И добави, че с членството вече ще може да тропаме по масата и да отстояваме своите интереси.

Велчев говори и за данните за изпълнението на бюджета за първите пет месеца от годината.

Данните за бюджета ми звучат очаквано песимистично. За никой от експертите не беше тайна, че когато се съставяше бюджетът, приходите бяха заложени прекалено амбициозно. Ако питате финансовото министерство ще получите отговор, че повечето мерки за събиране на данъци са приети неотдавна и тепърва ще имат ефект, и дано ефектът да е по-значителен от първите пет месеца на годината, добави той.