Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви снощи, че администрацията му е близо до приключването на няколко търговски споразумения през следващите дни и ще уведоми другите държави за по-високите вносни мита до 9 юли, като по-високите ставки ще влязат в сила на 1 август.

Въпреки обещанията да работи по 90 сделки за 90 дни, Тръмп и екипът му успяха да завършат едва няколко споразумения - ограничено споразумение с Великобритания и не добре дефинирано споразумение с Виетнам. Обещаваната дълго време сделка с Индия така и не се осъществи.

Какво е състоянието на преговорите с няколко търговски партньора на САЩ, на които тази седмица предстоят крайни срокове.

България

Около 13 млн. лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните две години - 2023 г. и 2024 година. Това е около 4 процента от общите приходи от мита. Приходите от ДДС от внос за периода 2023 г. - 2024 г. са в порядъка 145 - 149 млн. лв. годишно. Това показват данни на Агенция "Митници", предоставени на БТА след официално запитване какви са приходите от ДДС от внос и мита при импорт от САЩ.

Негативният ефект за България от евентуалното въвеждане от САЩ на 25-процентови мита за стоките от ЕС би бил в размер на 678 млн. долара. Това означава общият износ на страната да намалее с 0,49 процента на годишна база спрямо стойностите на експорта ни без митически ограничения, каза в публикувано в събота интервю за БТА заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов. Държавата е готова с мерки в подкрепа на българските износители да компенсират евентуалния спад в размера на експорта.

Барбалов съобщи, че Министерството на икономиката и индустрията е готово със сценарии за ефектите от евентуалните нови мита за внос в САЩ, като анализът е извършен на база прогнозни очаквания за техния ръст с 25 процента.

Европейски съюз

Представители на САЩ заявиха, че са постигнали сериозен напредък в отношенията с 27-членния Европейски съюз, след като неговият главен търговски преговарящ Марош Шефчович се срещна с официални лица във Вашингтон миналата седмица. Дипломати от ЕС заявиха, че разговорите продължават, но до петък не е бил постигнат пробив, съобщава Ройтерс.

Един от дипломатите на ЕС посочи, че регулациите на блока за социалните медии и други технологични компании, които са по-строги от тези в САЩ, не подлежат на преговори, а предложената от американската страна 17-процентова ставка за износа на селскостопански продукти и храни остава голяма пречка.

Представители на ЕС заявиха, че са отворени за споразумение със САЩ, което ще прилага универсална 10-процентна ставка за много от експортните продукти, но искат да си осигурят изключения от секторните мита, които вече са въведени или планирани за фармацевтични продукти, алкохол, полупроводници и търговски самолети, съобщи Блумбърг.

ЕС също така настоява за американски квоти и изключения, които ефективно да облекчат 25-процентното мито на Вашингтон върху автомобилите и автомобилните части, както и 50-процентното мито върху стоманата и алуминия, се посочва в материала на агенцията.

Япония

Япония заяви, че продължава да се стреми към споразумение със САЩ, като същевременно защитава националните си интереси. Японският преговарящ за митата Рьосей Аказава е провел "задълбочен разговор" по телефона с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник в четвъртък и събота, съобщи японското правителство.

Дискусиите се проведоха, след като през миналата седмица Тръмп разкритикува Япония заради, по думите му, "нежеланието на Токио" да внася ориз, произведен в САЩ, и обвини Япония, че участва в "несправедлива" търговия с автомобили. Той също така призова Япония да внася повече американски петрол. Тръмп заяви, че Япония може да бъде сред страните, които ще получат писмо за митата, и предположи, че тя може да бъде обложена с мита в размер до 35 на сто.

Индия

Тръмп отдавна обещава търговска сделка с Индия, но преговорите са в задънена улица заради разногласия по отношение на американските мита върху автомобилни компоненти, стомана и селскостопански стоки. Индия, която е изправена пред 26-процентови мита върху износа си за САЩ, сигнализира, че е готова да намали високите си митнически ставки за американски стоки, но не отстъпи по исканията на Вашингтон за отваряне на селскостопанския и млечния сектор.

В петък Ню Делхи предложи и ответни мита срещу САЩ в Световната търговска организация, като заяви, че отделната 25-процентна ставка на Вашингтон върху автомобилите и някои автомобилни части ще засегне износ на Индия на стойност 2,89 милиарда долара.

Индонезия

Индонезия предложи да намали митата върху ключов внос от Съединените щати до "почти нулата" и да закупи американска пшеница на стойност 500 милиона. долара като част от преговорите за предотвратяване на мито в размер на 32 на сто. Държавният авиопревозвач "Гаруда Индонейжа" (Garuda Indonesia) също така планира да закупи повече самолети "Боинг" (Boeing) като част от договор на стойност 34 милиарда долара с американски партньори, който трябва да бъде подписан през тази седмица.

Обвинявана от някои други държави в прекомерна бюрокрация, Индонезия облекчи изискванията за лицензиране на вноса на някои стоки и отмени ограниченията за внос на пластмаси, химически продукти и други промишлени суровини на 30 юни - жест на добра воля преди крайния срок 9 юли. Освен това Индонезия покани САЩ да инвестират съвместно в държавен проект за индонезийски минерали като част от преговорите за митата.

Южна Корея

Въпреки че често води преговори със САЩ и вече са постигнати някои предварителни споразумения, Южна Корея заяви, че ще поиска удължаване на крайния срок, определен от Тръмп за 9 юли, въпреки че разговорите ще продължат и тази седмица. Съветникът по националната сигурност на президента И Дже-мьон планира да посети Вашингтон в периода 6-8 юли, за да обсъди редица двустранни въпроси. Министърът на търговията на страната Йео Хан-ку също трябва да се срещне с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър и други американски служители.

Южна Корея вече не налага почти никакви мита върху внасяните от САЩ стоки по силата на споразумение за свободна търговия, поради което САЩ са се съсредоточили върху други въпроси, включително валутните курсове и разходите за отбрана. Тръмп често се оплаква от споразумението за споделяне на разходите за 28 500 американски войници, разположени в Южна Корея.

Тайланд

Тайланд прави последен опит да предотврати въвеждането на 36-процентово мито, като предлага по-голям достъп до пазара на селскостопански и промишлени стоки от САЩ, както и увеличаване на покупките на американски енергийни продукти и самолети "Боинг", заяви министърът на финансите Пичай Чунхаваджира пред Блумбърг в неделя.

Предложенията на Тайланд включват намаляване на собствените мита, закупуване на повече американски стоки и увеличаване на инвестициите. Първоначалното предложение на Тайланд включваше мерки за подобряване на пазарния достъп за американския износ, както и тайландски инвестиции, които биха създали работни места в САЩ. Банкок също така пое ангажимент да внася повече американски природен газ и да намали митата за внос на царевица от САЩ.

Швейцария

Швейцария проучва какви отстъпки може да направи, за да предотврати налагането на 31-процентово мито върху стоките, които доставя в САЩ, включително предоставяне на по-голям достъп до пазара на САЩ за продукти като морски дарове и цитрусови плодове. Но като родина на фармацевтичните гиганти "Рош" (Roche) и "Новартис" (Novartis), които са големи инвеститори в САЩ, Швейцария иска също така да получи гаранции, че може да избегне фармацевтичните мита, които Тръмп заплаши да наложи на по-късна дата.