Предприемачите, местната власт и финансовите институции обединяват усилия в името на по-чиста среда, по-висока ефективност и по-добро бъдеще
Устойчивото развитие не е абстрактна концепция, а конкретна стратегия, която бизнесът, местната власт и финансовите институции могат да следват – за по-чиста среда, по-висока ефективност и по-добро бъдеще.
Това доказа осмата дискусия от инициативата “ОББ за устойчив бизнес”, на която “24 часа” е медиен партньор. Форумът се проведе във Варна и събра представители на бизнесa, местната власт, клиенти и висшия мениджмънт на банката.
Форумът беше открит от Франк Янсен, изпълнителен директор “МСП банкиране” в ОББ, който приветства участниците и подчерта ангажимента на KBC груп към устойчивото развитие и социалната отговорност: “Работим за намаляване на негативното влияние – използваме 100% зелена енергия, над 70% от автомобилите ни са хибридни или електрически, изградили сме 50 зарядни станции за клиентите и нашите нужди. За последните 5 години сме засадили 13 хил. дървета, но това е само нашата дейност”.

“Като банка ние сме отговорни и за дейността на нашите клиенти
За тях създаваме устойчиви продукти и услуги – предлагаме финансиране за фотоволтаици, ипотечни кредити за енергийно ефективни жилища, финансиране и застраховане на електромобили. Отворени сме да подкрепим всякакви идеи за устойчиво развитие”, заяви Янсен.
Александър Пеев, генерален мениджър “Устойчиво развитие” на KBC Group в България, даде конкретни примери за успешно финансиране на зелени решения: “Фирма, която подкрепихме, успя да намали със 115 000 лв. годишните си разходи за електроенергия. Нашето лизингово дружество подпомогна закупуването на електрически бусове, което доведе до над 80% намаление на годишните разходи за гориво и 40% за сервизна поддръжка”.
Работата на KBC груп, която има над 42 хил. служители в пет държави, през последните 4 г. я утвърждава като една от визионерските компании, променящи средата и подкрепящи устойчивата трансформация на бизнеса.
Главният икономист на ОББ Емил Калчев представи анализ на макроикономическата обстановка, данни за пазара на труда, инфлацията, банковите лихви и нагласите на бизнеса според НСИ.

“Бизнес средата е турбулентна, но икономиката показва адаптивност и относителна стабилност. Пазарът на труда е силен, безработицата е сведена до естествени нива, а в частния сектор се наблюдава ръст на заплатите от 7–8%”, каза Калчев.
Темата за еврото също бе засегната на форума. Калчев подчерта, че хората са объркани, но банките са подготвени. Според него, ако процесът по присъединяване протече успешно,
до 5-6 години заплатите у нас могат да достигнат 90% от средните в ЕС:
“Но за да се случи това устойчиво, са нужни инвестиции, които ще увеличат производителността на труда”.
Последвалия панел модерира доц. Марина Стефанова, зам.-декан “Устойчиво развитие, подкрепа и ангажиране” в СУ “Климент Охридски”. Тя призова участниците да разкажат за иновациите в сферата на ESG (екологични, социални и управленски фактори), които фирмите им използват.
Зам.-кметът на Варна Христо Рафаилов призна, че общината е още в началото на зеления преход. Той представи проект за ограничаване на фините прахови частици, който включва закупуване на електрически автобуси, както и пилотен проект за изграждане на 800 метра велоалеи от рециклируеми материали с електрозахранващи станции.
Рафаилов разказа и за интелигентна система за улично осветление, както и за цифров двойник на града – проект, чрез който всяко дърво във Варна ще има собствен номер и ще бъде идентифицирано и наблюдавано в реално време.
“Работим по дигитализацията на услугите за гражданите и създаване на географска информационна система, която ще позволи в реално време да се проследява какво се случва както над, така и под земята”, допълни той. Варна подготвя изграждането на три бързозарядни електрически подстанции, които ще бъдат достъпни за бизнеса, гражданите и обществения транспорт.
“Дългата писта е въглеродният преход,
следващото устойчиво гориво, което ще използваме, е водородът, гледаме 5 години напред. Защо например да не направим следващия бизнес парк в западната промишлена зона 3 с водородна инфраструктура?”, добави зам.-кметът и съобщи за пилотен проект за събиране на едрогабаритен дървен отпадък, с който са постигнати много добри резултати.
В панела се включиха и успешни предприемачи от региона.
Данко Савов, управител на “Савимекс” - производител на хранителни продукти с присъствие в 35 пазара по света, разказа за трансформацията на компанията в посока ESG, след като потенциален немски клиент е поискал сертификат за устойчивост на продуктите им: “Сертифицирахме се, развихме добри практики, непрекъснато се модернизираме технологично, изградихме и соларен парк за собствени нужди и започнахме да създаваме по-добра работна среда – изградихме столова и автобусна спирка за служителите”.
Фирмата ентусиазирано се включва в инициативата Bulgaria Wants You в различни държави и се опитва да мотивира хората да се върнат у нас, и за първа година вижда положителен резултат в тази посока, обобщи Савов.
Самет Басри, изпълнителен директор на “Екани” АД, представи устойчивата земеделска практика на компанията: “Намалихме използването на изкуствени торове с 15%, използваме оборски тор от нашите животни и сменяме посевите на всеки три години. Вярваме в кръговата икономика – сами си произвеждаме почти всичко по веригата. Отворихме и магазини в региона, за да продаваме качествена храна на достъпна цена. Целта ни е след 5 години да не използваме машини с двигатели с вътрешно горене”.
Симеон Стоянов, експерт по устойчиво развитие в “Евротекс” ООД, показа как варненската компания превръща отпадъчния текстил в бизнес: “Събираме, сортираме и даваме втори живот на почти всеки текстилен продукт, предаден в нашите контейнери, които са разположени на различни места в няколко български града. Всеки ден се обработват 50 тона дрехи, в помощ на хората предлагаме калкулатор, с който всеки може да измери спестените въглеродни емисии и вода от дарените ненужни дрехи. Предизвикателства са пониженото качество на дрехите и липсата на работна ръка, затова търсим служители и от чужбина”.
Д-р Кирил Величков, директор “Европейски проекти и финансови инструменти” в ОББ, посочи, че банката вече
насочва клиентите към зелени бизнес възможности:
“ЕС залага 30% от всички субсидии за позеленяване. През тази година очакваме старта на 11 грантови схеми за общо 1,7 млрд. лв., от които пет са пряко насочени към зелени инвестиции”.