Индонезия ще подпише споразумение за внос на поне един милион тона американска пшеница годишно за следващите пет години. Чрез сделката на обща стойност 1,25 милиарда щатски долара страната се стреми да избегне високите допълнителните мита върху износа си за САЩ, съобщи Франс прес, цитирайки председателя на Индонезийската асоциация на мелниците.
"Вече имаме споразумение (за закупуване на по) един милион тона между 2026 и 2030 г.", заяви днес Франсискус Уелиранг, главен изпълнителен директор на компанията "ПиТи Богасари Флауър Милс" (PT Bogasari Flour Mills) - основен производител на брашно в страната, и председател на Индонезийската асоциация на мелниците.
Споразумението, чиято стойност се оценява на 250 млн. долара годишно, ще бъде подписано в Джакарта днес, добави той.
Индонезийският министър на икономиката Аирланга Хартарто заяви пред АФП миналата седмица, че Джакарта ще увеличи вноса си на селскостопански продукти от САЩ, за да избегне по-високи ставки върху вноса в страната, които трябва да влязат в сила на 1 август, ако дотогава не бъде сключена търговска сделка, предаде БТА.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви снощи, че ще информира различни държави за новите ставки тази седмица, предупреждавайки, че американските мита върху вноса ще се върнат към високите нива, които той определи през април, преди да ги отложи с 90 дни. Индонезия, която е заплашена от налагане на допълнителни мита в размер на 32 на сто, е един от основните търговски партньори на САЩ.
Според официални данни на САЩ през 2024 г. Вашингтон е регистрирал търговски дефицит в търговията си с Индонезия в размер на 17,9 млрд. долара (16,2 млрд. евро), което е с 5,4 на сто повече спрямо 2023 г.
Аирланга, който посочи, че се водят преговори с Вашингтон, обеща, че Джакарта ще увеличи и вноса на американска енергия и стоки, за да свие търговския дефицит, който САЩ имат с Индонезия.