Европейската комисия предлага създаване на „Суперфонд", докато Тръмп оценява ЕС като „very nice" и обеща, че ще изпрати след два дни писмо до Комисията с размера на митата
Как отговаря Комисията? С въвеждане на нови източници на финансиране от самите страни-членки, чрез нови такси и тютюневи акцизи
Само седмица след знаменателния за българската пълна евроинтеграция 8 юли ни дели от момента на представянето на новия 7-годишен бюджет на ЕС за 2028-2034. На 16 юли 2025 г. ще бъде одобрено новото предложение на Комисията за многогодишната финансова рамка след 2027 г., което се очаква да предвиди нови ресурси за ЕС, които държавите трябва да отделят от своите собствени ресурси.
Златната треска е на дневен ред в ЕС. Някои предложения от двата предишни пакета за "собствени ресурси" от декември 2021 г. и юни 2023 г., ще бъдат запазени, както съобщава Bericht aus Brüssel_Nr. 6_2025_NB_v0.2 – германски официален документ. Например предложението за генериране на собствени ресурси за ЕС от Механизма за корекция на въглеродните емисии. Но ще бъдат очертани и нови източници на собствени ресурси на ЕС - например такси върху електронните отпадъци или нови данъци върху тютюна.
Според други европейски медии - EXCLUSIVE: vaping and nicotine tax to be part of the EU budget , Комисията работи по общо 17 документа за бюджетната рамка – част от тях ще бъдат представени на 16 юли, а останалите - на 17 септември. Към източниците на собствени за ЕС ресурси, са включени допълнителни вноски въз основа на количеството нерециклирани пластмасови отпадъци от опаковки във всяка държава членка, данъците върху електронните отпадъци, увеличаване на таксите от Европейската система за информация и разрешаване на пътуванията (ETIAS), които предвиждат да се плащат от пътуващи от страни извън ЕС (като например Обединеното кралство) преди влизане в ЕС.
Редица държави членки, включително Италия, Гърция и Румъния, вече изразиха скептицизъм относно новите драстични нива за акцизите върху тютюневите продукти. Други страни, водени от Дания и Нидерландия, оказаха силен натиск върху Комисията да включи предложение за тютюневите акцизи за спешно приемане още на 16 юли, като част от финансовата рамка на съюза и като източник на ресурс, но не изцяло за бюджетите на страните, а за отделяне на част за бюджета на ЕС.
Дали с предложените нива от тройно увеличение на облагането страните ще съумеят да ги съберат, остава твърде спорно и неясно.
Широко е нежеланието на правителствата за увеличаване на националните вноски в ЕС, но Комисията настоява за създаването на нов широк фонд за засилване на конкурентоспособността чрез обединяване на до 14 съществуващи бюджетни пера в следващия си многогодишен план за разходи. Това показва проектозакон, изтекъл в Euractiv.
Планът за Европейски фонд за конкурентоспособност (ЕФК) като част от предстоящия седемгодишен план за разходи на EС е водещата реформа на Комисията за запълване на огромната инвестиционна дупка в Европа, като отговор за догонване на САЩ и Китай.
Комисията ще представи окончателната версия на многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2028-2034 г. на 16 юли. Проектът не съдържа отделни цифри, но се говори, че EФК ще обедини разходи за дейности по 14 различни бюджетни реда от общо 1,2 трилиона евро (един трилион е равен на 1000 милиарда). Те включват Фонда за иновации, Програмата за цифрова Европа, Механизма за свързване на Европа (МСЕ) в областта на цифровите технологии, Европейския фонд за отбрана, Закона за подкрепа на производството на боеприпаси, Закона за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки, Програмата за европейска отбранителна промишленост, Здраве - EU4Health, Европейската космическа програма, сателитната програма IRIS и InvestEU. Тези програми, които днес са с предвидими средства, са изправени пред бъдещи несигурни събития и са обединени в рамките на новия суперфонд.
Най-големите програми на ЕС – включително „Хоризонт Европа" (96 милиарда евро), голяма част от Фонда за иновации (40 милиарда евро) и по-голямата част от Механизма за свързване на Европа (18 милиарда евро), занимаващ се с транспортни и енергийни проекти – остават извън усилията за консолидация или се абсорбират само частично.
Председателят на Комисията фон дер Лайен обеща през март да запази „Хоризонт Европа" отделно, но в академичните среди остава съмнение и са загрижени, че приоритети като отбраната ще подкопаят дългосрочните научни изследвания. Ако даден проект получи одобрение като «проект за конкурентоспособност", той ще има право или предимство на достъп до средства от фонда от 1,2 трилиона евро.