Двойните етикети с еднакъв вид, шрифт и цвят
Правителството затяга мерките срещу опитите за спекула и необосновано надуване на цените заради еврото. Това става ясно от предложените промени в Закона за въвеждане на еврото в България. Ако парламентът ги приеме бързо,
те ще влязат в сила още това лято
и ще определят начина, по който търговците ще посрещнат прехода към новата валута.
В новите текстове изрично се посочва, че търговците няма да могат да увеличават цените без обективни икономически причини. Това изискване важи за периода на двойното обозначаване на цените, който с промените е фиксиран до края на следващата година.
Законът изрично дефинира какви са допустимите причини - поскъпване на суровини, горива, енергия, увеличена минимална заплата, данъчна тежест или форсмажорни обстоятелства. Ако някой наруши изискването, ще бъде глобен от 1000 до 10 000 лева.
С промените сегашните плаващи срокове, обвързани с датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото, се променят с конкретни. Задължението за изписване на цени в евро и левове влиза в сила от 8 август 2025 г. и продължава до 31 декември 2026 г.
Двойните цени трябва да бъдат обозначавани с еднакъв размер на шрифта, за да няма подвеждащи практики. При изписването на съответната валута
трябва да се слага отличителен знак или съкращение
С новите текстове Комисията за защита на потребителите (КЗП) и НАП получават правото да изискват от търговци и производители подробна информация - доставни и производствени цени, размер на печалбите и всички компоненти в крайната цена. Исканата информация ще се предоставя дори ако е търговска тайна. Проверките
ще могат да се извършват директно
в магазини, складове и офиси, а търговците са длъжни да съдействат. Ако някой откаже информация или съдействие, го чака солена глоба - 1% от оборота за предходната година.
От НАП и КЗП могат да искат информация от всяко физическо или юридическо лице, включително за размера на цените за периода от 1 януари 2024 г. досега.
Най-големите търговски вериги – тези с годишен оборот над 10 млн. лв.,
ще трябва да публикуват в интернет всяка седмица цени на всички стоки
от голямата потребителска кошница, които продават.
В голямата потребителска кошница влизат около 800 стоки и услуги. В списъка са почти всички видове храни, но и стоки като облекла, обувки, също така горивата, тока, парното и цената, по която продават водата всички ВиК оператори в страната. Отчитат се също лекарствата и хранителните добавки, билетите за влак, автобус, самолет, хотелите, ресторантите, куриерските и пощенските услуги, ремонтите на различни видове техника, фризьорските и други разкрасителни процедури и т.нат.